Písek

 
 
I ODLIŠNÁ CESTA MÁ JEDEN SPOLEČNÝ CÍL

I ODLIŠNÁ CESTA MÁ JEDEN SPOLEČNÝ CÍL

13.05.18
Dne 17.5.2018 od 10 hodin proběhne v Písku konference k inkluzivnímu vzdělávání. Konference je jednou z aktivit projektu Bez
Více...
 
I ODLIŠNÁ CESTA MÁ JEDEN SPOLEČNÝ CÍL

Dne 17.5.2018 od 10 hodin proběhne v Písku konference k inkluzivnímu vzdělávání. Konference je jednou z aktivit projektu Bez obav spolu (BOS), který je realizován několika organizacemi: ZVaS České Budějovice, Cheiron Tábor, NADĚJE pobočka Písek a Selesiánské středisko mládeže České Budějovice.

Projekt BOS řeší inkluzivní vzdělávání dětí z vyloučených lokalit, které jsou ohroženy školním neúspěchem zejména z důvodu sociálního vyloučení, etnické příslušnosti a sociálněekonomicky znevýhodněného prostředí, kde děti vyrůstají a žijí.

Konference bude řešit otázky inkluzivního vzdělávání v daných lokalitách – Písek, Tábor, České Budějovice. Během konference zazní příspěvky zaměřené na otázky školní inkluze na ZŠ, dále sdílení příběhů romských studentů, kteří pocházejí z vyloučených lokalit. Přiblížíme veřejnosti práci agentury pro sociální začleňování, která dlouhodobě působí ve vyloučených lokalitách ČR a nově také ve městě Písku. V rámci konference budou zařazeny také příspěvky na téma školní neúspěch dětí s výchovnými a výukovými problémy.  

Místo konání: Písek, Kulturní dům, nábř. 1. máje 1605, 397 01 Písek, 10:00 – 15:00 hodin


Méně...
 
Děti v muzeu nejen pekly

Děti v muzeu nejen pekly

15.03.18
V uplynulých dnech navštívily Prácheňské muzeum v Písku děti z předškolních klubů NADĚJE. Paní lektorka Marcela Drhovská vysvětlila dětem velikonoční zvyky a tradice přímo v expozicích. S tradičními velikonočními
Více...
 
Děti v muzeu nejen pekly

 

V uplynulých dnech navštívily Prácheňské muzeum v Písku děti z předškolních klubů NADĚJE. Paní lektorka Marcela Drhovská vysvětlila dětem velikonoční zvyky a tradice přímo v expozicích. S tradičními velikonočními předměty byly děti seznámeny interaktivní formou. Následovala ukázka figuríny morany a vyprávění o moraně, jakožto spodobnění  smrti či zimy, která byla vhazována na konci průvodu do řeky. Jedná se o vynášení zimy a vítání jara. V některých krajích je tato tradice hojně udržována. Ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech,rituál se zpravidla koná na Smrtnou neděli.

Figurína byla děvčaty také různě zdobena, například stuhami nebo kraslicemi. Za doprovodu zpěvů a her ji přinesou k řece, kam ji vhodí. Obnově tradice se věnují folklórní skupiny většinou na vsích.

 

Druhou částí programu byla tvořivá dílna. Zde se k nám přidala druhá lektorka Klára Koubová. Každý si vtlačil perníkové těsto do dřevěné vyřezávané formičky ve tvaru srdce a následně se perníčky upekly. Čas pečení v troubě jsme si zkrátili výrobou malé morany, kterou si děti odnesly domů.

 

Celý program o týden později absolvovaly i děti ze školních klubů NADĚJE  s malým rozdílem. Tradice Velikonoc byly vysvětleny jako nejvýznamnější  křesťanský svátek, oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista o něco podrobněji. V expozici navíc děti očima hledaly tradiční velikonoční předměty jako např. forma na beránka, řehtačka, klepačka, pomlázka, věneček z kraslic, ....... Lektorka dětem pomocí piktogramů názorně objasnila, že oslava Velikonoc tradičně trvá celých padesát dní (tzv. velikonoční doba), seznámila je s pojmy a významem Zeleného čtvrtku, Velkého pátku, Bílé soboty, Květné a Smrtné neděle. Podle dní pak děti s lektorkou přiřadily typické předměty. Též školáci zvládli upéct chutné perníčky a s sebou domů si vyrobit malou moranu.


Méně...
 
„Potěšili básničkou, písničkou a aktivitou“

„Potěšili básničkou, písničkou a aktivitou“

18.01.18
V úterý 16. ledna jsme se opět setkali v Seniorském domě v Čelakovského ulici. S kým a kdo? Senioři z domu a předškoláci z pobočky NADĚJE v Písku, kteří přišli na návštěvu
Více...
 
„Potěšili básničkou, písničkou a aktivitou“

V úterý 16. ledna jsme se opět setkali v Seniorském domě v Čelakovského ulici. S kým a kdo? Senioři z domu a předškoláci z pobočky NADĚJE v Písku, kteří přišli na návštěvu a potěšit. Bezmála třicítka seniorů sledovala vystoupení přednášejících a zpívajících dětí ve věku 4 – 6 let. Po vystoupení následoval vědomostní kvíz. Otestovali jsme znalosti seniorů z oblasti literatury,  přísloví,  známých dvojic třeba měli určit několik měst podle charakteristických znaků. Můžete si to také vyzkoušet. Které město vás napadne, když se řekne řízek, valčík, káva? Nebo které slovo byste vyřadili z řady slov sója, hrách, květák, čočka, fazole? Správné odpovědi, (tedy pokud je nevíte), naleznete v článku po dalším vystoupení v Seniorském domě. Ne, vážně vás nenecháme čekat, odpovědi jsou Vídeň a květák. Po vědomostním kvízu následovaly aktivity seniorů a dětí na jemnou motoriku, rozhovory a spolupráce. Na závěr děti předaly vlastnoručně vyrobené dárky. A protože sníh není letošní zimu téměř vidět, stavět sněhuláka nemůžeme, tak alespoň na dárku se objevili krásní sněhuláci z odličovacích tamponů. Obě strany se již nyní těší na další vystoupení. Děti si připraví se svými lektorkami nové pásmo a zase Seniorský dům navštíví.


Méně...
 
 
 

Aktuality