Darem ze závěti

Každý může během svého života učinit rozhodnutí, kdo a co po něm bude dědit. Pokud člověk nemá dědice a nezanechá po sobě závěť, dědí po něm stát. Ten poté takto nabytý majetek prodává ve veřejných dražbách.

 

Závěť umožňuje předejít nejasnostem a sporům o dědictví, umožňuje přesně určit, komu má majetek z pozůstalosti připadnout.

 

Zároveň je možné majetek použít na dobrou věc a zanechat po sobě dar v podobě pomoci např. neziskové organizaci, které si člověk váží. V jiných zemích je to běžný způsob podpory, u nás se rozvíjí v posledních letech.

 

Darování ze závěti není záležitostí bohatých lidí.

 

I malá částka znamená pro neziskovou organizaci velkou pomoc.

 

Pokud se rozhodnete takto pomoci prostřednictvím NADĚJE, budeme Vám velmi vděčni.

 

 

Uvažujete-li o sepsání závěti ve prospěch NADĚJE, kontaktujte Martinu Hradeckou, která Vám ráda poskytne potřebné informace a podporu.

 

Martina Hradecká

hlavní ekonom NADĚJE

martina.hradecka@nadeje.cz

+420 222 521 110

 

 

 

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Co mohu darovat?

Na dobročinné účely můžete odkázat celý majetek nebo pouze jeho část. Odkázat lze movitý i nemovitý majetek (dům, auto, umělecká díla, autorská práva, pojistku nebo peníze). Legislativa týkající se závěti je poměrně složitá, takže se vyplácí poradit se s notářem. Budete tak mít jistotu, že s vaším majetkem bude nakládáno, jak byste si přáli.

 

Co se s mým darem stane?

Pokud máte konkrétní přání ohledně využití vašeho daru, budeme ho samozřejmě respektovat. Nejjednodušší cestou je se na všem předem domluvit. Prosíme, využijte výše uvedený kontakt.

 

Jak sepsat závěť?

Sepsání závěti je relativně jednoduchý úkon. Přesto je vždy dobré poradit se s notářem. O sepsání závěti můžete požádat kterékoliv notáře.

Přejít na seznam notářů působících v ČR

 

Kolik stojí sepsání závěti u notáře?

Notáři za sepsání závěti a uložení v Centrální evidenci závětí zaplatíte 1 800 Kč bez DPH (nezávisle na hodnotě majetku). V evidenci může notář zaevidovat i závěť, kterou mu přinesete a kterou jste sepsali buď vlastnoručně, nebo za přítomnosti dvou svědků. Za tuto úschovu a evidenci zaplatíte notáři 1 100 Kč bez DPH.

 

Lze již uloženou závěť změnit?

Ano, to je běžná praxe. Závěť lze bez omezení doplňovat a měnit.