O NADĚJI

NADĚJE vznikla jako jedna z prvních neziskových organizací po roce 1989 u nás. Jsme česká organizace a působíme takřka po celém území republiky. Poskytujeme pomoc lidem v nouzi v pěti oblastech

 

NADĚJE PRO:

  • LIDI VE STÁŘÍ - ročně zajišťujeme důstojný život i v této jeho etapě 800 lidem
  • LIDI BEZ DOMOVA - ročně poskytujeme 152 000 noclehů těm, kteří nemají, kam jít
  • LIDI S HANDICAPEM - ročně poskytujeme péči 450 lidem s mentálním, zdravotním a kombinovaným handicapem
  • OHROŽENÉ RODINY - ročně pomáháme 550 rodinám v sociální nouzi
  • OHROŽENÉ DĚTI A MLÁDEŽ - v klubech NADĚJE ročně naplňujeme aktivitami volný čas 600 dětí a mladých lidí

Vznik a vývoj NADĚJE

NADĚJE vznikla v roce 1990 zcela spontánně. Do tehdejšího „polistopadového“ Československa začaly přicházet větší skupiny uprchlíků z Rumunska. V horkém létě zůstávaly na pražských nádražích desítky lidí. Naši zakladatelé Vlastimila a Ilja Hradečtí těmto lidem přinesli první hrnec polévky a pár kusů oblečení. V pomoci pak pokračovali skrze zajišťování ubytování a stravování v Praze, později v narychlo zřízených uprchlických táborech v Jablonečku u Mimoně a v Bělé pod Bezdězem, posléze opět v Praze při přípravě vlastních středisek. V tomto prvním období, od srpna 1990 do dubna 1991, pomoc probíhala výhradně dobrovolně bez peněz na provoz.
Od pomoci uprchlíkům se služby postupně rozšiřovaly pro další skupiny potřebných lidí. Z počátečního nadšení několika jednotlivců vyrostla bez finanční pomoci ze zahraničí nezisková organizace, která dnes působí na celém území České republiky a zaměřuje se na pomoc v pěti oblastech: pro lidi bez domova, lidi ve stáří, lidi s handicapem, ohrožené rodiny a ohrožené děti a mládež.