Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Přijďte si poslechnout příběhy žen bez domova

Přijďte si poslechnout příběhy žen bez domova

09.09.24

Zorka vyrostla v dětském domově. Její rodiče ji opustili, když jí bylo pět let. Od té doby se pohybovala mezi různými ústavy...


Více...
 
Přijďte si poslechnout příběhy žen bez domova

Zorka vyrostla v dětském domově. Její rodiče ji opustili, když jí bylo pět let. Od té doby se pohybovala mezi různými ústavy a pěstounskými rodinami. Nikdy nenašla stabilní domov a po dosažení plnoletosti byla nucena opustit dětský domov bez adekvátní přípravy na samostatný život. Po několika neúspěšných pokusech o udržení zaměstnání a bydlení skončila na ulici. Bez rodiny a podpůrné sítě se rychle dostala do bezvýchodné situace. Nakonec vyhledala pomoc v našem azylovém domě.

 

U nás Zorka dostala nejen střechu nad hlavou, ale také potřebnou podporu. Díky individuálnímu přístupu sociálních pracovnic začala postupně budovat své dovednosti potřebné k návratu do běžného života. Byla jí poskytnuta psychologická podpora, pomohly jsme jí sepsat životopis a připravit se na pracovní pohovory. Zorka také projevila zájem o kurz péče o děti, který jsme jí pomohly zajistit. Během pobytu u nás si našla brigádu a začala si spořit peníze na vlastní bydlení. Zorka získala sebevědomí a dovednosti potřebné pro samostatný život. Po šesti měsících u nás našla stabilní zaměstnání a našla si pronájem malého bytu, kde začala nový život.

 

Přijďte si poslechnout příběhy žen bez domova, které aktuálně žijí v našem azylovém domě ve Vršovicích. Příležitost k tomu bude už tento čtvrtek na akci Dobrý den, tady NADĚJE, kde o svých životních osudech a peripetiích povypráví hned tři klientky v rámci živých knihoven.

 

Více informací také v naší FB události: https://www.facebook.com/events/1136386817439142

 

Těšíme se na viděnou.

 

Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy

 

Foto ilustrační


Méně...
 
Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova

Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova

05.09.24

Náš azylový dům pro muže na Žižkově je aktivně zapojen do projektu Sítě aktérů pro domov, z. s. s názvem Zvládání závislostí...


Více...
 
Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova

Náš azylový dům pro muže na Žižkově je aktivně zapojen do projektu Sítě aktérů pro domov, z. s. s názvem Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova. A o co v projektu jde?

 

Snažíme se snižovat prahy pro lidi závislé, a to nejen na alkoholu. Pro naše klienty máme jednou týdně k dispozici adiktoložku a v neposlední řadě také vzděláváme v oblasti závislostí naše kolegy a kolegyně.

 

„Závislosti, a to jak na alkoholu, tak i dalších návykových látkách, jsou zcela jistě značným handicapem pro řešení tíživé sociální situace lidí bez domova. V tomto ohledu je však otázkou, jestli závislost byla důvodem propadu nebo jestli se projevila až jako důsledek pobytem na ulici. V situaci bezdomovectví to ale není většinou jediný problém, který vedl k sociálnímu vyloučení. O to těžší je pak samotné řešení situace“, říká k problematice závislostí vedoucích služeb Aleš Strnad.

 

Více informací se dozvíte také na webu SADu.

https://sad-cr.cz/zvladani-zavislosti-ve-sluzbach-pro-lidi-bez-domova


Méně...
 
Pravidla pro vstup se zvířaty do denního centra U Bulhara

Pravidla pro vstup se zvířaty do denního centra U Bulhara

02.09.24

I lidé bez domova mají domácí zvířata. Zvířata jsou jejich hlídačem, parťákem, nejbližším přítelem, kterého lidé na ulici mají. Často však tito lidé nechodí do sociálních služeb...


Více...
 
Pravidla pro vstup se zvířaty do denního centra U Bulhara

I lidé bez domova mají domácí zvířata. Zvířata jsou jejich hlídačem, parťákem, nejbližším přítelem, kterého lidé na ulici mají. Často však tito lidé nechodí do sociálních služeb, protože zvířatům není vstup povolen. A tak musí řešit hlídání, nechávat svého kamaráda někde venku uvázaného nebo se o něj prostě bojí a nechtějí ho nechat někde "jen tak", a proto sociální službu raději ani nenavštíví.

 

A to jsme se rozhodli změnit, protože sociální služby potřebují i lidé se zvířaty. O terapeutickém vlivu zvířat na lidskou psychiku nemluvě. Od 1.9. budeme v našem denním centru U Bulhara zkoušet, jak může fungovat vstup našich klientů i s jejich zvířecími kamarády. Vstup zvířat bude mít své podmínky a pravidla, ale věříme, že tak můžeme dál zvyšovat kvalitu a důstojnost života lidí, kteří přežívají na ulici.

 

Text: Gábina Štípalová, vedoucí denního centra U Bulhara

 

Pravidla pro vstup klientů se zvířaty


Méně...
 
Akce Dobrý den, tady NADĚJE proběhne už za dva týdny

Akce Dobrý den, tady NADĚJE proběhne už za dva týdny

29.08.24

Připomínáme, že už za dva týdny, 12. září od 14 do 21 hodin, je možné setkat se s námi na benefiční akci Dobrý den, tady NADĚJE...


Více...
 
Akce Dobrý den, tady NADĚJE proběhne už za dva týdny

Připomínáme, že už za dva týdny, 12. září od 14 do 21 hodin, je možné setkat se s námi na benefiční akci Dobrý den, tady NADĚJE, kterou každoročně pořádáme v našem azylovém domě pro ženy ve Vršovicích. Kolegyně společně s klientkami pro Vás připravily zajímavý program. Můžete se těšit na živé knihovny, neotřelou kulturní tečku v podobě slam poetry nebo koncert Muzikantů bez domova. Nebude chybět ani komentovaná prohlídka prostor azylového domu a drobné občerstvení. 

 

Podrobnější informace najdete také na naší FB události: https://www.facebook.com/events/1136386817439142

 

Těšíme se na viděnou.

 

Pozvánk na akci Dobrý den, tady NADĚJE


Méně...
 
Příběhy lidí bez domova nad 65 let z terénního programu

Příběhy lidí bez domova nad 65 let z terénního programu

26.08.24

Na nárust počtu lidí bez domova nad 65 let dlouhodobě upozorňujeme. Dnes vám představíme několik příběhů za našeho terénního programu...


Více...
 
Příběhy lidí bez domova nad 65 let z terénního programu

Na nárust počtu lidí bez domova nad 65 let dlouhodobě upozorňujeme. Minulý měsíc jsme vám přinesli příběhy seniorů a seniorek, kteří žijí v našich azylových domech. Dnes vám představíme několik příběhů za našeho terénního programu.

 

Pan P. spí v lese pod stanem. Pobírá nízký starobní důchod, využívá naši mobilní sociální službu a do nedávna byl zcela soběstačný. Nyní se ale jeho zdraví horší. Hodně mu pomáhala dcera, která se ale teď musí starat více o své děti. Užívá potravinové a materiální pomoci. K hygieně využívá zázemí své dcery v bytě. S klientem jsme probrali možnost pobírání dávek v hmotné nouzi a nabídli mu možnosti další podpory z naší strany.

 

Pana K. (70 let) známe z terénu od podzimu 2023. Zajistili jsme mu teplé oblečení, spacák, služby denního centra, kontinuální psychickou podporu a doprovody k praktickém lékaři, do nemocnice a na ÚP. S panem K. jsme také podali několik let odkládanou žádost o starobní důchod. Tento měsíc výplatu SD obdržel poprvé. Také se povedlo sehnat mu ubytování. Nyní ho podporujeme v samostatné komunikaci s lékaři a úřady.

 

Pan J. (67 let) byl ve svých 2 letech adoptovaný. Společně se svým náhradním otcem postavil dům, ze kterého po jeho smrti musel odejít. Celý život pracoval jako zedník, z větší části bez řádné pracovní smlouvy. Následkem těžké práce ve stavebnictví se léčí s bolestmi kloubů a zad. Přespává společně se svou kamarádkou venku ve stanu. Panu J. pomáháme vyřídit poměrný starobní důchod, o který si bude moct požádat až ve svých 68 letech.

 

Pan M. (69 let) dlouhodobě využívá naše služby v terénu. Dlouhá léta pracoval v dolech jako horník. V důsledku tvrdé práce a následných zdravotních komplikací velice těžko hledal další práci. Se svou rodinou nechce být v kontaktu. Je samotář, ubytování v sociálních službách pro něj není vyhovující, proto raději spí venku pod plachtou. Panu M. jsme pomohli vyřídit OP a následně i poměrný starobní důchodu.

 

Foto: Tomáš Kozohorský

 

Texty zpracovaly Marie Palasová, Jana Vlčková, Romana Davidová - terénní program

 

Graf Jaký bude rok 2024? 


Méně...
 
Pan František se může zase usmívat

Pan František se může zase usmívat

23.08.24

Úsměv nestojí nic, ale udělá mnoho. A pro pana Františka byly zdravé zuby a úsměv v životě vždy důležité. Bohužel životem na ulici o své zuby přišel, důvody k úsměvu těžko nacházel...


Více...
 
Pan František se může zase usmívat

Úsměv nestojí nic, ale udělá mnoho. A pro pana Františka byly zdravé zuby a úsměv v životě vždy důležité. Bohužel životem na ulici o své zuby přišel, důvody k úsměvu těžko nacházel a když už tu a tam nějaký byl, za svůj úsměv se styděl.

 

A tak se pan František dostal do naší stomatologické ordinace, kde jsme mu extrahovali některé zuby. Ty jsme po dohodě s ordinací praktického lékaře nahradili snímacími náhradami. Dnes už pan František důvody k úsměvu má a nestydí se za něj.

 

„Základ úspěchu je úsměv. Ten odzbrojí a otevře dveře, které by dost možná zůstali zavřené. A pak najdete vnitřní naději, že všechno bude zase dobré. A NADĚJE mi pomohla najít úsměv, a to doslova. A tím mi taky pomohla najít sama sebe. Moje problémy nebyly drogy nebo alkohol, ten můj se nazýval gamblerství. Z téhle závislosti mi pomohla také moje přítelkyně. Jsem jí vděčný, že mě naučila znát hodnotu peněz.

 

Před dvaceti lety jsem jel vlakem do Ostravy. Za poslední peníze jsem si koupil stan a jízdenku. Venku lilo jak o závod. Jdu do kavárny, hledám práci. V tom lijáku se také snažím najít místo, kde přespím a přemýšlím, jak se svým životem naložím dál. Přespal jsem ve stanu, ale druhý den už byl tak promáčený, že to nešlo dál. Našel jsem tehdy Armádu spásy, kde jsem dostal teplou postel. Začal jsem si vážit základních věcí jako mít kde spát a mít co jíst. Rohlík byl v té době nejlepší jídlo a já si uvědomil, že se mám pořád těšit z maličkostí, abych neztratil sám sebe a neztratil se v tom, co zrovna prožívám. Bylo těžké se odrazit ze dna a začít od začátku. Jo, i dnes je to těžké prosadit se. Zkuste si koupit jízdenku kamsi a zkuste začít znovu. Není to tak jednoduché. Pak se může taky stát, že 10 let bloudíte od výplaty k výplatě a stále jste na jednom místě, všechno počítáte ve snaze, aby vám zbylo aspoň něco. Pak si za dalších 10 let uvědomíte, že můžete vydělávat víc, můžete se prosadit, jen musíte chtít a jít za svým cílem“, napsal nám pan František.

 

Děkujeme mu za jeho slova a přejeme mu v životě hodně zdraví, pohody a klidu.

 

Text: ve spolupráci s MDDr. Danielou Šebestovou, garantkou naší stomatologické ordinace  

 

Foto: ilustrační


Méně...