Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Oběd v nouzi – Zachraň jídlo pro NADĚJI

Oběd v nouzi – Zachraň jídlo pro NADĚJI

09.09.21

V azylovém domě v Radotíně je ubytováno 25 mužů bez domova. Mezi nimi se najde i pár kuchařů, kteří dokáží v pravé poledne celý dům naplnit lahodnou vůní. A věřte mi, v tuto chvíli je nejhorší zjištění, že vámi pracně připravovaný oběd zůstal doma v ledničce.


Více...
 
Oběd v nouzi – Zachraň jídlo pro NADĚJI

V azylovém domě v Radotíně je ubytováno 25 mužů bez domova. Mezi nimi se najde i pár kuchařů, kteří dokáží v pravé poledne celý dům naplnit lahodnou vůní. A věřte mi, v tuto chvíli je nejhorší zjištění, že vámi pracně připravovaný oběd zůstal doma v ledničce.

 

Ale abych byla realista, ne každý z nich si umí připravit teplé jídlo, natož aby bylo plnohodnotné a zdravé. Dostali jsme skvělé pozvání zúčastnit se happeningu „Oběd v nouzi“, který 2. září pořádala nezisková organizace Zachraň jídlo. Každý dostal parádní porci jídla, jídlo bylo i po převozu teplé a dle slov klientů výborné. Atmosféra připomínala Vánoce. Jsem přesvědčena, že na tento den naši klienti dlouho nezapomenou.

 

Jsem ráda, že jídlo, které už by se nestihlo prodat, doputovalo k lidem, kteří jsou v nouzi.

Za celý náš tým a především za klienty děkuji.

 

@zachranjidlo #obedvnouzi #zachranjidlo

Text: Markéta Lietavcová, vedoucí azylového domu

Foto: Štěpán Lohr

 

 

 

 



Méně...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Dobrý den, tady NADĚJE

10.9.2021, 13:00

08.09.21

Už jen dva dny zbývají do benefiční akce Dobrý den, tady NADĚJE, který vás zavede do našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích. Kromě jiného se můžete těšit také na dva naše skvělé kolegy


Více...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Už jen dva dny zbývají do benefiční akce Dobrý den, tady NADĚJE, který vás zavede do našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích. Kromě jiného se můžete těšit také na dva naše skvělé kolegy, resp. jednoho kolegu a jednu kolegyni, kteří se postarají o edukační část celé akce, a to od 16 do 18 hodin na terase azylového domu.

 

Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy: "Ženy bez domova jsou vystaveny obrovskému psychickému tlaku. Nejen z důvodu, že nemají kam složit hlavu, ale i z důvodu svých myšlenek jako je selhání před dětmi, rodinou, partnerem, samy před sebou. Tíha svědomí a vlastních negativních posudků může být natolik zahlcující, že často zapříčiní absenci motivace k vrácení do standardního způsobu života. Právě i z tohoto důvodu jsou ženy náchylnější k závislostem, což bývá největší překážkou k využívání sociálních služeb. Proto je práce sociálních pracovníků s touto cílovou skupinou náročnější ve smyslu citlivějšího přístupu, empatie a nutného terapeutického nadhledu."

 

Aleš Strnad, vedoucí terénního programu a stálice naší pobočky. "Bezdomovství jako forma extrémního sociálního vyloučení s sebou přináší řadu negativních jevů, které značně ovlivňují osobnost jedince. U žen bez domova, ztráta zázemí, jistot, bezpečí, sociálních vazeb, rozpad rodiny, daleko více než u mužů, přispívá ke zhoršenému psychickému stavu, úzkostným poruchám, nadužívání medikace (často v kombinaci s alkoholem). Ženy mohou mít zároveň traumatickou zkušenost s minulostí (násilí, zneužívání), obavu a nedůvěru. V tomto ohledu je zcela jednoznačná nutnost zřizování služeb a podpory zaměřených specificky na ženy bez domova. Tyto služby by pak měly být zaměřeny nejen na rovinu sociální, ale i psychologickou (terapeutickou), včetně činností rozvíjející jak osobnost dotyčné ženy, tak i její zapojení do "běžné" komunity, společenství."

 

 


Méně...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Dobrý den, tady NADĚJE

03.09.21

Benefiční akce „Dobrý den, tady NADĚJE“ už klepe na dveře. Přesně za týden proběhne v režii kolegyň z našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích.

 

A na koho se můžete těšit? 


Více...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Benefiční akce „Dobrý den, tady NADĚJE“ už klepe na dveře. Přesně za týden proběhne v režii kolegyň z našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích.

 

A na koho se můžete těšit? 

Na spisovatelku Markétu Lukáškovou

Markéta se snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů nejen skrze své knihy. I ona se rozhodla podpořit naši benefiční akci a zúčastní se v bloku autorského čtení od 15 hodin.

 

A na svitavskou kapelu Hello Marcel

Personál našeho azylového domu si oblíbil její novější skladu, která nese název Píva. I tu si určitě budete moci poslechnout na koncertě, který začne na terase v osm hodin večer. 

 

 

Celý program dne je zde

 

Budete mít jedinečnou možnost poznat problematiku ženského bezdomovectví přímo v našem jediném azylovém domě určeném pouze pro ženy. Bohužel dlouhodobě sledujeme mírný nárůst zastoupení žen mezi lidmi bez domova. Ženy prožívají ztrátu domova odlišně než muži, mnohdy s většími emocemi. Cítí se sociálně vyloučené, osamocené. Důvody, které je přivedou na ulici, jsou podobné jako u mužů. Větší roli hrají problémy, které vyplývají z rozvrácených vztahů a související psychické problémy (například domácí násilí). Ženy bez domova také častěji vyhledávají pomoc psychologa a sociálních pracovníků. 

 


 

Můžete se předem přihlásit k facebookové události, anebo zkrátka rovnou přijďte.

Dozvíte se něco nového a také se pobavíte.

Těšíme se na vás!


Méně...
 
Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka

Prosíme o pomoc s oblečením pro lidi bez domova

02.09.21

Milí přátelé, s nástupem chladnějšího počasí jsme zjistili, že v našem šatníku v denním centru U Bulhara nám velmi akutně schází pánské oblečení


Více...
 
Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka

Milí přátelé, s nástupem chladnějšího počasí jsme zjistili, že v našem šatníku v denním centru U Bulhara nám velmi akutně schází pánské oblečení, a to hlavně podzimní / zimní všech velikostí. Pokud se chystáte třídit šatník nebo vám leží doma už dlouho vyřazené pánské oblečení, budeme za něj moc rádi, resp. ne my, ale lidé bez domova, kteří do centra každý den přicházejí.

 

Oblečení můžete nosit kdykoliv v otevírací době centra: https://nadeje.cz/praha/phndcubulhara

Moc vám děkujeme!


Méně...
 
Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

01.09.21

Tomáš (25 let) se dostal do problémů po návratu z Anglie, kde pracoval prostřednictvím agentury. Ta ho ale nevyplatila, a tak zůstal 14 dní v Londýně na ulici. 


Více...
 
Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

Tomáš (25 let) se dostal do problémů po návratu z Anglie, kde pracoval prostřednictvím agentury. Ta ho ale nevyplatila, a tak zůstal 14 dní v Londýně na ulici. Zároveň ani neměl potřebné doklady pro návrat do ČR. Svízelnou situaci se Tomášovi naštěstí podařilo vyřešit, a tak se objevil v našem denním centru Bolzanova pro mladé lidi bez domova. S pomocí sociální pracovnice byl ubytován v rámci projektu Nejdřív střecha v jedné z našich nocleháren. Tomáš si přál našetřit peníze na opětovnou cestu do Londýna, nakonec rychle nalezl zaměstnání v ČR a do noclehárny přestal docházet.  

 

Dnes je to 7 let, kdy začal fungovat projekt Nejdřív střecha, u jehož zrodu jsme v roce 2014 stáli po boku s jeho iniciátorem a patronem Vojtěchem Sedláčkem. Od roku 2018 jeho administraci zajišťuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.  

 

Člověk bez domova potřebuje nejdřív střechu nad hlavou a pomocnou ruku. Projekt mu umožní dostat až dva měsíce zdarma v noclehárně nebo azylovém domě. Od roku 2014 jen našimi službami prošlo 921 mužů a žen bez domova. Loni projekt pomohl sedmdesáti. A to je už pořádný kus práce, nemyslíte?  

 

Více o projektu: nejdrivstrecha.cz 

Foto je ilustrační 


Méně...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Dobrý den, tady NADĚJE

poznejte život žen bez domova

30.08.21

Tohle je jeden z příběhů žen z azylového domu ve Vršovicích. 


Více...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Tohle je jeden z příběhů žen z azylového domu ve Vršovicích. Připojte se k naší benefiční akci Dobrý den, tady NADĚJE, která proběhne za necelé dva týdny, a kde se mimo jiné dozvíte více o problematice ženského bezdomovectví.  

 

Paní Marie je bez domova asi 3 roky, rok přespávala na ulici a poslední 2 roky využívá pomoc různých organizací. Vystudovala vysokou školu ekonomickou a má titul Ing. v oboru zahraniční obchod.

 

Vyrůstala v úplné a dobře zajištěné rodině. Myslí si, že otec byl psychicky nemocný, ale nikdy svůj zdravotní stav neřešil. Často měl hysterické záchvaty, vyhazoval věci z okna a dával jí a bratrovi nesmyslné tresty. Paní Marie je dodnes fyzicky špatně, když někdo křičí. Matka vždy byla na otcově straně a nikdy se dětí nezastala. Otec se po matčině smrti opakovaně pokusil o sebevraždu.

 

Paní Marie se vdala, s manželem neměli děti a byli dobře zajištěni. Manželství nebylo příliš šťastné, manžel ji někdy fyzicky napadal a byl závislý na automatech. Paní Marie začala hrát s ním a postupně se stala závislou. Se závislostí žila 20 let. Prvních 10 let zvládala hrát za své vlastní peníze, následně si musela začít půjčovat. Půjčovala si od rodiny, bankovních i nebankovních institucí, nakonec zneužila peníze z firmy, kde pracovala. V té době žila s přítelem, který o její závislosti nevěděl. Když zjistil, že vzala z firmy peníze, vyhodil ji z bytu. Poté žila u otce a automaty hrála dál. Otec kvůli tomu přišel o byt a odstěhoval se do domova důchodců. Paní Marie skončila na ulici. Automaty nehraje již asi rok, dochází do Sananimu na léčbu, kterou má určenu soudem. Musí splácet dluhy a škodu za trestnou činnost, kvůli které byla odsouzena. V azylovém domě bydlí poprvé v životě, v počátku jí byl pobyt hrazen z projektu Nejdřív střecha a byla ji poskytována potravinová pomoc, protože neměla žádný příjem.

Pracujeme na tom, aby život paní Marie dostal opět smysl, a věříme, že se nám to společně podaří.


Méně...