Je téměř nemožné přežívat na ulici a zachovat si přitom tělesné i mentální zdraví.
Možná se to jeví jako překvapivé, ale i lidé bez domova uznávají zdraví jako jednu z nejvyšších hodnot. Dobře vědí, jak je těžké přežít bez střechy nad hlavou a s nemocí. Zdravotní péče je často pro lidi bez domova obtížně dosažitelná. Je to pochopitelné – tito lidé bývají spíše „nežádoucími“ pacienty. V případě, že se lidem bez domova cesta ke zdravotní péči usnadní, mají o ni veliký zájem.
Ordinace praktického lékaře má dlouhou tradici (od r. 1994) a od počátku byla umístěna v nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova, zároveň vždy byla součástí sítě sociálních služeb pražské pobočky NADĚJE. Praktický lékař pro dospělé zajišťuje základní zdravotní péči a zprostředkovává další péči. Z hlediska řešení sociální situace lidí bez domova mají také význam úkony praktického lékaře související se zaměstnáním či důchodem. Zdravotní sestra zároveň pomáhá řešit i sociální situaci klientů, např. zprostředkuje ubytování těm, kteří potřebují respitní péči (doléčení v určeném azylovém domě nebo humanitárním zařízení).
V roce 2023 jsme ošetřili 1230 pacientů a uskutečnili 4686 prohlídek. Mezi nejčastější onemocnění patří svrab, pedikulózy, poranění, otravy, bércové vředy, žaludeční a střevní potíže, kožní defekty (mimo bércových vředů), chřipky a dýchací cesty, kardiovaskulární, revmatické a neurologické onemocnění a samozřejmě také omrzliny a popáleniny.
„S nástupem podzimu a zimy se v naší ordinaci začínají mnohem častěji než jindy objevovat pacienti s nachlazením, chřipkami nebo angínami. Pokud teploty klesnou pod nulu, začnou k nám docházet pacienti s omrzlinami. Některé defekty bývají malé, ty zvládáme zaléčit vlastními silami bez větších následků. Ale také se bohužel setkáme s případy, kdy dochází k hospitalizacím v nemocnici a následným amputacím“, uvádí Jarmila Urbani, vedoucí ordinace lékařů.
„K nám chodí lidé, kteří nemají žádné zázemí. V běžných ordinací je, nechci říct, že vyhazují, ale snaží se kontakt s nimi minimalizovat. V tomto ohledu my pro ně máme něco navíc. My s nimi pohovoříme a chápeme jejich problematiku v širším kontextu“, dodává Boris Oniščenko, praktický lékař ordinace
Pan J. dlouhodobě pobýval na ulici. Trpěl silným astmatem, který se mu postupně zhoršoval. Z důvodu zdravotních komplikací mu také byla amputována levá noha a na pravé měl rozsáhlý bércový vřed. Vzhledem k pohybu na invalidním vozíku bylo ale problematické dodržovat pravidelné převazy. Díky ubytování v azylové domě mohla být panu J. zajištěna pravidelná péče, a to ze strany naší ordinace, kdy za klientem pravidelně docházela zdravotní sestra na převazy. Stav pana J. se začal výrazně zlepšovat a po několika měsících došlo k úplnému zhojení vředů na noze.
Zima je pro lidi bez domova nejtěžší období. Základní pomocí, kterou jim každý z nás může nabídnout, je darování teplého oblečení a bot. I vy můžete společně s námi pomoci lidem bez domova v Praze přečkat zimu. Děkujeme.
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Méně...