Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Výroční zpráva 2023

Výroční zpráva 2023

26.06.24

NADĚJE není jen pomoc lidem bez domova v Praze. NADĚJE pomáhá také lidem ve stáří, lidem s handicapem, ohroženým dětem, mládeži i celým rodinám...


Více...
 
Výroční zpráva 2023

NADĚJE není jen pomoc lidem bez domova v Praze.

 

NADĚJE pomáhá také lidem ve stáří, lidem s handicapem, ohroženým dětem, mládeži i celým rodinám i lidem v dluhových problémech.

 

Jsme rádi, že můžeme být součástí organizace, která působí téměř po celé České republice a které není lhostejný osud lidí v nouzi více než 30 let.

 

Výroční zprávu 2023 najdete na našem webu: https://www.nadeje.cz/img -content/files/docs/vz/vz2023.pdf

 

„Na následujících stranách se dočtete o všem podstatném, co se v NADĚJI v uplynulém roce odehrálo. NADĚJE, to je na jedné straně strategický rozvoj směrem ven i dovnitř, moudré hospodaření se svěřenými prostředky nebo vytrvalé úsilí o věrnost našemu poslání a hodnotám, na druhé straně stovky životů a osobních příběhů našich zaměstnanců a klientů, hodiny poctivé a náročné práce nebo vzájemná spolupráce a vztahy uvnitř i navenek“, říká k výroční zprávě náš ústřední ředitel Jan Vaněček.


Méně...
 
Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova

Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova

Příběhy z denního centra Bolzanova

24.06.24

Milan přišel do denního centra Bolzanova pro mladé lidi bez domova už s tříletou zkušeností pobytu na ulici a po výkonu trestu...


Více...
 
Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova

Milan přišel do denního centra Bolzanova pro mladé lidi bez domova už s tříletou zkušeností pobytu na ulici a po výkonu trestu. Řekl nám, že kvůli páchání trestné činnosti s ním přerušila kontakt maminka i babička. Otce měl v zahraničí a nebyl s ním v kontaktu. V Praze přespával na noclehárnách a využíval také kontaktní centra. Milan si velmi přál zlepšit vztah se svou maminkou. Ta mu řekla, že jedině, pokud se postaví na vlastní nohy.

 

Společně jsme mu tedy hledali zaměstnání, které si Milan obvolával. Práci se mu následně podařilo najít - stavěl maringotky mimo Prahu. Podařilo se mu odjet na návštěvu za matkou a babičkou. Přes počítač v denním centru se mu také povedlo spojit se se svým otcem, který žil v jiném státě Evropy. Otec mu nabídl, aby odjel k němu. Chtěl mu pomoci. Milanovi se podařilo získat peníze na jízdenku a odjel za ním.

 

Milan nám dodnes občas pošle děkovný mail s fotkami o tom, jak se mu daří. Přestal užívat drogy a začal pracovat pro svého otce. V současné době je velmi spokojený. Milanovi držíme palce, aby se mu dařilo a dál zlepšoval vztahy se svou rodinou.

 

Naše unikátní denní centrum pro lidi bez domova do 26 let můžete nyní podpořit také v naší kampani „Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova“. Začněme rovnou od podlahy. Děkujeme!

https://www.darujme.cz/projekt/1209403


Méně...
 
Neformální setkání zaměstnanců

Neformální setkání zaměstnanců

20.06.24

Upevnění vztahů mezi kolegy/kolegyněmi z našich služeb, zábava a něco dobrého do žaludku. I takhle to v naší pražské pobočce umíme. Neformální setkání...


Více...
 
Neformální setkání zaměstnanců

Upevnění vztahů mezi kolegy/kolegyněmi z našich služeb, zábava a něco dobrého do žaludku. I takhle to v naší pražské pobočce umíme. Neformální setkání zaměstnanců vnímáme jako velmi důležitý nástroj k tomu, abychom naši práci dělali stále tak dobře jako doposud. A nejen proto jsme se po roce opět sešli u grilu a udělali si pohodové odpoledne.

 

„Je úžasné se takto společně sejít mimo naše pracoviště. Společně jsme si zahráli kvíz, ugrilovali dobrůtky, popovídali o zdarech i nezdarech, které nám práce přináší. Je krásné být součástí NADĚJE a vidět tolik lidí, pro které je pomoc druhým prioritou. Všem Vám patří velké díky! Za rok se opětovně setkáme, bo už tradice“, pochvaluje si druhý ročník Aleš Strnad, vedoucí našich služeb.

 

Foto: Jana Vlčková a Míša Bejblová

 

Neformální setkání zaměstnanců

 

Neformální setkání zaměstnanců

 

Neformální setkání zaměstnanců

 

Neformální setkání zaměstnanců


Méně...
 
"Co na srdci, to na zdi"

"Co na srdci, to na zdi"

18.06.24

Bílá stěna? Nuda! Znáte úsloví, že papír snese všechno? Tak my to pojaly ve větším měřítku. Nově máme v našem azylovém domě pro ženy ve Vršovicích stěnu...


Více...
 
"Co na srdci, to na zdi"

Bílá stěna? Nuda! Znáte úsloví, že papír snese všechno? Tak my to pojaly ve větším měřítku. Nově máme v našem azylovém domě pro ženy ve Vršovicích stěnu "Co na srdci, to na zdi". Ne vše se dá říct napřímo, někdy se bojíme, stydíme nebo nemůžeme najít vhodná slova. Naše stěna funguje tak, že snese všechno - trápení, radost, nadšení, ale třeba i poděkování.

 

A pokud jsme měly prvotní obavy, že stěna nebude využívaná tak, jak bylo zamýšleno? Tak ty se rozplynuly hned po prvních deseti minutách. Jsme rádi, že inovace a terapeutické prvky mají u nás takové uplatnění.

 

Těšíme se na další nové nápady, o kterých u nás rozhodně není nouze.

 

Text a foto: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu

 

"Co na srdci, to na zdi"

 

"Co na srdci, to na zdi"

 

"Co na srdci, to na zdi"


Méně...
 
Děkujeme Ziaja za dar sprchových gelů a šamponů

Děkujeme Ziaja za dar sprchových gelů a šamponů

17.06.24

Moc děkujeme Ziaja Česká republika za opakovanou dodávku sprchových...


Více...
 
Děkujeme Ziaja za dar sprchových gelů a šamponů

Moc děkujeme Ziaja Česká republika za opakovanou dodávku sprchových gelů a šamponů pro naše klienty a klientky do našeho denního centra pro mladé lidi bez domova. Hygienických potřeb bývá často nedostatek, a tak jsme rádi, že máme zase co rozdávat. Zkrátka, čistota půl zdraví a u nás to platí dvojnásob.

 

Těšíme se na další spolupráci a děkujeme, že na nás myslíte.

 

A pokud i vy chcete podpořit naše centrum a lidi bez domova od 18 do 26 let, můžete to udělat prostřednictvím právě probíhající kampaně. Děkujeme.

 

https://www.darujme.cz/projekt/1209403

 

Text a foto: Míša Bejblová, vedoucí centra


Méně...
 
Jaký byl první rok ve funkci vedoucí azylového domu?

Jaký byl první rok ve funkci vedoucí azylového domu?

14.06.24

Už je to něco přes rok, co jsem opustila srdeční práci v terénu a přešla do azylového domu a noclehárny pro muže...


Více...
 
Jaký byl první rok ve funkci vedoucí azylového domu?

Už je to něco přes rok, co jsem opustila srdeční práci v terénu a přešla do azylového domu a noclehárny pro muže na Žižkově jako vedoucí. A za ten rok se toho událo opravdu hodně.  

 

Ať se jedná o pozitivní události jako třeba společná grilovačka s klienty v lesíku za doprovodu rytmických tónů kytary v podání kolegy Lukáše z terénu, přes rekonstrukci koupelny ve druhém patře, až po tu nejmilejší návštěvu studentů gymnázia, kteří pro nás uspořádali sbírku na nový sporák pro klienty. Velkou událostí také bylo zapojení do projektu Zvládání závislostí ve službách pro lidi bez domova. Za ten rok jsme posunuli pár lidí do sociálních/tréninkových bytů, kterých je ale tristně málo. Pro naše klienty bychom jich potřebovali daleko víc, aby měli možnost důstojně (do)žít.

 

Bohužel k sociální práci patří i negativní zkušenosti, jako je úmrtí přímo v azylovém domě, úmrtí v nemocnici, popřípadě doprovod na smrt klienta do paliativní péče či hospice. Sociální pracovníci odvádějí mravenčí práci, která nemusí mít v dohledné době cíl. Může to být tím, že spolupracují s náročným klientem, z důvodu absence zdravotně-sociálních služeb či nedostatku lůžek ve vhodnějším typu služeb. Překážek je spoustu, ale odhodlání ze strany zaměstnanců je silnější. Zápal kolegů je neuvěřitelný a schopnost nepolevit je obrovská.

 

Tímto příspěvkem bych ráda poděkovala svému týmu. Od pracovníků v sociálních službách, sociálních až po údržbáře. Bez vás, kolegové, bychom to nezvládli.

 

Děkuji, Síma  

 

Text a foto: Simona Kafková, vedoucí azylového domu a noclehárny pro muže na Žižkově


Méně...