Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 
Vláda odložila zákon o podpoře v bydlení

Vláda odložila zákon o podpoře v bydlení

Před zdržením při dalším projednávání zákona varuje iniciativa Za bydlení, jejíž jsme součástí

17.05.24 | Ústředí NADĚJE

Vláda ve středu 15. května odložila hlasování o zákoně o podpoře v bydlení, předloženého ministry Ivanem Bartošem a Marianem Jurečkou.


Více...
 
Vláda odložila zákon o podpoře v bydlení

Vláda ve středu 15. května odložila hlasování o zákoně o podpoře v bydlení, předloženého ministry Ivanem Bartošem a Marianem Jurečkou. Stalo se tak s vysvětlením, že část ministrů by preferovala zákon více projednat s krajskými partnery.

 

Před přílišným zdržením při projednávání zákona varuje iniciativa Za bydlení, která sdružuje sociální služby, akademiky a lokální politiky se zájmem o sociální bydlení. „Nevíme, na co vláda čeká. „ Zákon byl opakovaně diskutován s odborníky a odbornicemi, sociální výbor Asociace krajů k němu vydal souhlasné stanovisko a opírá se o v praxi osvědčené nástroje, které již dnes dobře fungují v desítkách českých obcích a městech,” říká mluvčí iniciativy, Mikoláš Opletal.

 

„Krize bydlení se rok od roku zhoršuje, a více než milion lidí je v ohrožení bytovou nouzí. Je tedy zásadní, aby vláda schválila zákon, který přímo podporuje lidi nejvíce ohrožené. Pokud zákon projde vládou a parlamentem bez zbytečného zdržení, mohl by začít pomáhat již v polovině příštího roku,“ uvedla Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

 

Zákon stojí na třech základních pilířích. Těmi jsou kontaktní místa pro bydlení, garance pro obce a soukromé pronajímatele a asistence v bydlení. Kontaktní místa pro bydlení rozšíří stávající síť 24 kontaktních míst po celé republice tak, aby byla dostupná v každé obci s rozšířenou působností. Jejich účelem bude poskytovat poradenství v oblasti bydlení a zprostředkovávat přístup k obecnímu i soukromému bydlení.

 

Druhým pilířem je podporované obecní bydlení, do kterého mohou města zahrnout svůj stávající bytový fond nebo využít dotací Ministerstva pro místní rozvoj k jeho rozšíření. Obce také mohou poskytovat tzv. bydlení s garancí, kdy uzavřou smlouvu se soukromými majiteli bytů. Obce tak budou mít nástroje a finance pro efektivnější využití svého bytového fondu. Garantem, který bude shánět byty na soukromém trhu, může podle zákona být i ověřená nezisková organizace. Již dnes desítky neziskových organizací tyto programy realizují a zabydlely už stovky domácností.

 

„Obec garantuje majiteli bytu komunikaci s nájemníky, tvorbu smluv a nese případná rizika, má na to ovšem peníze od státu, což umožňuje uvést prázdné byty na trh a poskytovat je těm, pro které je komerční bydlení nedostupné. Podle odborných odhadů by tímto způsobem mohlo být ročně uvolněno na trh přibližně 2000 bytů. Nám v krajích, které chtějí sociální bydlení podporovat, zákon výrazně pomůže ho řešit systematicky a se stabilním a předvídatelným financováním.” Vysvětluje radní pro sociální oblast Karlovarského kraje za STAN, Robert Pisár.


„Našimi klienty jsou zpravidla lidé v bytové nouzi, což může zahrnovat rodiny ohrožené odebráním dětí, lidi se zdravotními problémy, diskriminované romské rodiny, nebo seniory a seniorky, kteří by jinak museli žít na ubytovnách či ve zcela nevyhovujících či přeplněných bytech. Tímto způsobem pronajímáme desítky bytů bez jediného závažného problému,“ popisuje stávající praxi s garantovaným bydlením Adam Pospíšil, expert na sociální integraci z Centra pro komunitní práci Západní Čechy.

 

Třetím pilířem je asistence v bydlení. „Smyslem je podpořit nájemníky v obecních bytech, aby přechod do standardního bydlení zvládli. Máme s touto podporou jako organizace širokou zkušenost v řadě projektů. Prakticky to znamená, že sociální pracovníci a pracovnice se udržují s nájemníky v kontaktu, pravidelně je navštěvují a pomáhají jim s tématy jako je placení nájmu, vztahy se sousedy nebo například s jejich zdravotním stavem,“  říká národní ředitel Armády Spásy v ČR, Josef František Krupa.

 

„Jedná se o vládní návrh zanesený v programovém prohlášení vlády, takže my věříme, že bude zákon podpořen. Čas ale tlačí a nevím, jestli si to ministři uvědomují. Funkční období vlády končí za šestnáct měsíců, přičemž je potřeba zohlednit dvoje sněmovní prázdniny. Legislativní proces nového zákona v ČR průměrně trvá déle než jeden rok. Vnímáme tedy v tuto chvíli silnou nejistotu, jestli se zákon vůbec stihne schválit,“ uzavírá Opletal.

 

Tiskova zprava ke stazeni zde


Méně...
 
Už 33 let pomáháme lidem bez domova v Praze

Už 33 let pomáháme lidem bez domova v Praze

01.05.24 | Praha

Právě dnes, 1. května, si připomínáme výročí pobočky NADĚJE v Praze. 33 let neúnavně pomáháme lidem, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, v tíživě životní situaci...


Více...
 
Už 33 let pomáháme lidem bez domova v Praze

Právě dnes, 1. května, si připomínáme výročí pobočky NADĚJE v Praze. 33 let neúnavně pomáháme lidem, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, v tíživě životní situaci, mnohdy sami bez pomoci blízkých nebo přátel. Jsme opravdu rádi, že se nám daří naše služby poskytovat s různými obměnami už více jak tři dekády a také jsme vděční všem, kteří neváhají a přiloží pomocnou ruku vždy, když je třeba. Ať už se jedná o zaměstnance, dárce, dobrovolníky nebo podporovatele a dlouholeté příznivce, vy všichni máte podíl na tom, že tu jsme tak dlouho.

 

Podpořit nás v současné době můžete hned několika způsoby:

 

Staňte se naším dárcem, můžete přispět jednorázově nebo opakovaně. Pomozte tak lidem bez domova v Praze žít bezpečnější a důstojnější život.

https://www.darujme.cz/projekt/1060

 

Darujte důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova a pomozte nám vylepšit zázemí unikátního denního centra pro lidi od 18 do 26 let. Předpokladem úspěšné sociální práce je vytvoření bezpečného a vhodného prostředí, kde se budou lidé cítit dobře. A někdy je prostě potřeba začít doslova od podlahy.

https://www.darujme.cz/projekt/1209403

 

Pomoci můžete i skrze náš e-shop. Zakupte litografii nebo signovaný autorský digitální tisk a přispějete lidem přežívající na ulici a ve veřejném prostoru. Doma pak budete mít jedinečné dílo, a ještě k tomu dobrý pocit, že jste pomohli.

https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice

 

Děkujeme všem, kteří s námi byli a stále jsou. A děkujeme také všem, kteří se rozhodnout naši pobočku podpořit v den našeho krásného výročí.


Méně...
 

Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova

16.04.24 | Praha
 
Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova

Právě dnes spouštíme nový projekt Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova. Prostřednictvím této kampaně chceme získat peníze na vylepšení prostor unikátního denního centra, ve kterém pomáháme lidem ve věku od 18 do 26 let. Konkrétně potřebujeme vyměnit podlahu v celém zařízení.

 

Mladí lidé bez domova jsou specifickou skupinou, se kterou je třeba pracovat trochu jiným způsobem. V denním centru Bolzanova jim poskytujeme nejen základní pomoc, ale snažíme se o vytvoření vztahu založeném na důvěře. Často pracujeme s motivací. Pro naše mladé klienty je těžké udržet si stabilní bydlení bez znalostí hospodaření s financemi a bez podpory rodiny. Nabízíme zde i pomoc formou socioterapeutických aktivit. Záměrem denního centra je vést mladé lidi k co největší soběstačnosti, motivovat je ke změně jejich životní situace a celkovému pohledu na život. 

 

Cílem kampaně Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova je vybrat 140 000 Kč. Právě na tuto částku je výměna podlahy v celém prostoru denního centra vyčíslena. Uvítáme jakýkoliv Váš příspěvek, který nám pomůže tento záměr uskutečnit. O výsledku a realizaci celého projektu Vás budeme rádi informovat.

 

Děkujeme, že společně s námi pomáháte lidem bez domova žít důstojnější a bezpečnější život.

 

Odkaz na darování:

https://www.darujme.cz/projekt/1209403


Méně...
 
Oscarový přístup k tvorbě aneb Branický zázrak znovu pro NADĚJI

Oscarový přístup k tvorbě aneb Branický zázrak znovu pro NADĚJI

08.04.24 | Ústředí NADĚJE

Do denního centra NADĚJE pro lidi bez domova v Praze po roce opět zavítali tvůrci muzikálu Branický zázrak


Více...
 
Oscarový přístup k tvorbě aneb Branický zázrak znovu pro NADĚJI

Do denního centra NADĚJE pro lidi bez domova v Praze po roce opět zavítali tvůrci muzikálu Branický zázrak, aby zde namalovali velikonoční vajíčka. Ta následně na facebooku muzikálu vydražili. Letos jsme se celou akci rozhodli zaměřit na zdravotní pomoc pro lidi bez domova, konkrétně na provoz ordinací, které pro tuto cílovou skupinu NADĚJE v Praze provozuje. Je to nejen ordinace praktika, ale i stomatologa, gynekologa a psychologa - tyto tři jsou pro lidi bez domova jediné v ČR.

Jan Svěrák opět dokázal, že v sobě snoubí talent, píli i preciznost. Loni na své vajíčko namaloval notový záznam části Branického zázraku. Letos zvolil urbanistický koncept a na skořápku zachytil městskou část Braník! A nejen to. Den předem doma namaloval jedno vajíčko nanečisto, aby pak jeho finální dílo určené pro aukci bylo skutečně dokonalé!

Originální oblé výtvory se nakonec podařilo vydražit za 112 688 Kč.

Velice si vážíme podpory týmu Branického zázraku i všech, kteří se aukce zúčastnili.

Děkujeme!

 

Hana Šimková

vedoucí komunikace

Méně...
 
Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

04.04.24 | Praha

„Asi si říkáte, proč vám po 4 letech píšu. Já bych vám totiž chtěla poděkovat. Jsem čistá, a stejně i tak přemýšlím...


Více...
 
Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

„Asi si říkáte, proč vám po 4 letech píšu. Já bych vám totiž chtěla poděkovat. Jsem čistá, a stejně i tak přemýšlím. Nad mým životem a tím, co jsem posledních 10 let dělala. Divím se, že žiju. Myslím, že to je hlavně i díky vám. Pamatuji si, když jsem k vám přišla do azyláku a vy jste se mnou měla úvodní schůzku. Tehdy jsem si myslela, že to bude k ničemu, že si dám batoh do skříně a půjdu za partnerem dál pít a fetovat. Čekal na mě v parku. A já to taky udělala. A docela si i myslím, že jste to tak nějak věděla. A měly jsme spolu spoustu situací, u kterých jste věděla, že to se mnou jde s kopce. Pamatuju si ale jednu, kdy jste se mě zeptala, jestli to je opravdu to, co od života chci - pít a fetovat, a pokud je to něco, co mi dělá radost, a to i přes všechna ta rizika, tak ať to dělám dál, ale že mě u toho nechcete sledovat. Že mám na to, chtít od života víc. Já vím, že jsem tomu nerozuměla a vy jste to tehdy taky věděla, ale až v komunitě mi došlo, že jste mi to řekla proto, že až budu mít čistou hlavu, tak si na to vzpomenu. A to se taky stalo a já vám chci říct díky. Kéž by každý, kdo měl stejný problémy jako já, narazil na váš azylák. Nechápala jsem, proč nám říkáte, co máme dělat. Ale o tom to asi celý bylo. O tom, že to bylo lidský a že jste nad nikým nezlomili hůl.

 

Mám Jiříka zase v péči. Dělá mi radost. Je trochu vzdorovitý ale to má asi po mně. Chodím do práce a zažádala jsem si o insolvenci, kterou mi schválili a už mi zbývá jen pár měsíců a já začnu od 0.

Paní Ireno, mockrát Vám a NADĚJI díky. Nebýt vás a vaší organizace, nevím, co by bylo. Spíš nebylo. Dneska, když si hraju s Jiříkem, vzpomenu si na to, kde jsem byla a kde jsem teď a jsem hrozně vděčná. Myslím, že jsem mohla na ulici klidně umřít a teď jsem máma. A vím, že mě syn miluje. I jsem se vdala. To bych zapomněla a je to důležitý, protože je to ten správný chlap a bere mě i s mou minulostí. Dříve jsem se bála, že život je nudný a já ho musím stůj co stůj nějak oživit. Ale zjistila jsem, že je docela barevný a krásný. Občas náročný ale vážně moc hezký. Takže ještě jednou díky, pozdravujte v NADĚJI, dělejte to dál, vydržte to a rozdávejte to co umíte - chuť žít.
Jednou se za vámi stavím a už ne jako klientka.“

Zpětná vazba od lidí, kteří prošli našimi službami, se nám tak často nedostává. Ale jednou za čas přijde a když je takhle pozitivní, to se až dojmete. 

Mail, který přišel vedoucí azylového domu pro ženy ve Vršovicích Ireně Burmekové, zveřejňujeme se svolením bývalé klientky Aleny.


Méně...
 
Světový den sociální práce

Světový den sociální práce

19.03.24 | Praha

Na dnešek připadá Světový den sociální práce, který si každý rok připomínáme třetí úterý v březnu. Jeho smyslem je upozornit širokou veřejnost na celospolečenský význam sociální práce...


Více...
 
Světový den sociální práce

Na dnešek připadá Světový den sociální práce, který si každý rok připomínáme třetí úterý v březnu. Jeho smyslem je upozornit širokou veřejnost na celospolečenský význam sociální práce. Zeptali jsme se proto Aleše Strnada, vedoucího služeb, jak vnímá sociální práci u nás v pražské pobočce.

 

„Sociální práce v NADĚJI pro mě znamená kvalitní, spolehlivý, empatický, odborný a partnerský přístup od sociálních pracovníků k potřebným klientům. Je to podpora, intervence, pomoc, někdy i kontrola, avšak vždy za využití individuálního přístupu a oboustranně rovného vztahu. Je to činnost od erudovaných kolegů a kolegyň, tedy sociálních pracovníků, kteří se snaží v rámci své "advokační činnosti" řešit tíživé sociální události našich klientů, nad kterými často okolí, někdy i oni samotní již "zlomili hůl".  

 

Za uvedené patří velké poděkování i respekt, a to nejen sociálním pracovníkům, ale i pracovníkům v sociálních službách, zdravotním sestrám, lékařům, psycholožce, adiktoložce i dalšímu odbornému a podpůrnému personálu, bez kterého bychom nemohli být schopni naše služby potřebným lidem poskytovat. Velké díky rovněž všem našim podporovatelům, dárcům a donátorům.“  

 

Foto: Tomáš Kozohorský


Méně...