Darovat nohy v teple můžete i letošní zimu
06.11.24 | PrahaS ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně pomoci lidem v nouzi přečkat zimu.
Více...
S ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně pomoci lidem v nouzi přečkat zimu.
Díky vaší pomoci nakoupíme teplé oblečení a boty, které naši sociální pracovníci a pracovnice přímo v terénu a denních centrech předají potřebným lidem bez domova.
Darovat můžete na webu:
https://www.darujtenohyvteple.cz/
Loni jsme vybrali přes 313.000 Kč, což byla historicky nejvyšší částka za šest let trvání projektu. Pojďme to letos zopakovat a podpořit ještě více lidí bez domova.
Kampaň Darujte nohy v teple přinesla díky vám už téměř 1.500 000 Kč a za šest let pomohla mnoha lidem, kteří tráví zimní období bez střechy nad hlavou.
Děkujeme.
Méně...
Když úzkosti narušují dětství: Jak jsme pomohli Markétce
04.11.24 | ŽatecDo našeho dětského týmu duševního zdraví volá nešťastná maminka 11leté Markétky. Do telefonu vysvětluje, že její dcera trpí úzkostmi a obsedantně kompulzivní poruchou. Svěřuje se také, že situaci už sama nezvládá, a žádá nás o pomoc.
Více...
Do našeho dětského týmu duševního zdraví volá nešťastná maminka 11leté Markétky. Do telefonu vysvětluje, že její dcera trpí úzkostmi a obsedantně kompulzivní poruchou. Svěřuje se také, že situaci už sama nezvládá, a žádá nás o pomoc.
S naší sociální pracovnicí se domlouvá na schůzce, kde podrobněji popisuje stav své dcery. Markétka má úzkosti a nutkavé myšlenky už v takové fázi, že ji velmi omezují v jejím osobním a společenském životě. Z toho důvodu sociální pracovnice navrhuje matce najít pro Markétku pomoc dětského psychiatra.
Z této nabídky je matka nejprve trochu v rozpacích. Obává se, že její dcera bude muset brát doživotně léky, které ji budou tlumit a nedovolí jí žít normální život. Stejné myšlenky má většina rodičů, kteří k nám přicházejí s podobnými problémy. Je pochopitelné, že tyto obavy sužují spoustu z nich, ať už jsou potíže jejich dětí řešitelné běžnými metodami, nebo ne.
Naše sociální pracovnice matce ale podrobně později vysvětluje, jak probíhá medikace, co konkrétně se děje u dětského psychiatra i proč je potřeba podpůrná terapie, která je součástí naší péče. Maminka přijímá a svěřuje Markétku do rukou odborné péče.
Nyní s rodinou spolupracujeme už přes půl roku a Markétka dělá obrovské pokroky. Z malého nervózního uzlíčku, který se při první návštěvě choulil v křesle, urazila už velký kus cesty. Postupně se z ní stává veselá a šťastná slečna, která miluje koně a plánuje si budoucnost.
Skvělou práci odvádí i maminka, která za podpory našeho týmu překonala prvotní strach a obavy a vykročila do neznáma, aby pomohla své dceři.
Podpořte nás a dejte společně s námi naději dětem s bolavou duší: www.nadejeprodetskoudusi.cz
Méně...
Azylový dům pro ženy slaví 20 let pomoci
21.10.24 | PrahaDvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v roce 2004...
Více...
I když se moje působení v NADĚJI (a v této unikátní budově) bude za pár měsíců datovat na šest let, služba, do které každý den já a moje kolegyně chodíme, slaví tento měsíc neuvěřitelných dvacet let! Dvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v roce 2004 prošel dům mnoha proměnami, a dokázal poskytovat komplexní pomoc těm, které se ocitly v nouzi.
Za uplynulé dvě desetiletí jsme byli svědky nespočtu příběhů odvahy, odhodlání a nových začátků. Každá žena, která překročila práh tohoto domu, našla nejen střechu nad hlavou, ale také bezpečný prostor pro restart svého života. Azylový dům NADĚJE není jen o poskytování základního přístřeší, ale hlavně o vytváření podpůrného prostředí, kde se ženy mohou postavit na vlastní nohy, získat novou perspektivu a naději na lepší budoucnost.
Díky neúnavnému úsilí našich pracovníků, dobrovolníků ale i partnerů a dárců, jsme mohli nabídnout nejen ubytování, ale i širokou škálu služeb zaměřených na sociální a pracovní rehabilitaci, psychologickou podporu a návrat k běžnému životu.
Při příležitosti tohoto významného výročí děkujeme všem, kteří nás na této cestě podporovali a přispěli ke zlepšení životních podmínek našich klientek. Díky vám můžeme i nadále přinášet naději tam, kde je nejvíce potřeba.
Průměrná délka pobytu je 120 dní a průměrný věk klientek se pohybuje kolem 47 let, nejstarší obyvatelce bylo 82 let. Každý rok pomůže azylový dům 115 ženám bez domova. Nejčastěji pak odcházejí do podnájmu, jiných azylových domů nebo na ubytovny. Časté jsou i hospitalizace.
Těšíme se na další roky rozdávání společné pomoci, solidarity a již tolikrát zmiňované NADĚJE!
Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy
Foto: Filip Gabrhelík
Méně...
Z bolesti k úsměvu: Tomášův příběh uzdravené duše
15.10.24 | TerezínDo našeho týmu duševního zdraví pro děti a mládež na Litoměřicku přichází 15letý Tomáš, který už dva roky trpí nesnesitelnými bolestmi břicha. Lékaři však fyziologickou příčinu vylučují a přiklání se spíš k názoru, že bolesti jsou psychického původu. Tomáš má ale jiný názor.
Více...
Do našeho týmu duševního zdraví pro děti a mládež na Litoměřicku přichází 15letý Tomáš, který už dva roky trpí nesnesitelnými bolestmi břicha. Lékaři však fyziologickou příčinu vylučují a přiklání se spíš k názoru, že bolesti jsou psychického původu. Tomáš má ale jiný názor.
Aby vyhověl přání rodičů, postupně navštěvoval dva psychoterapeuty. Pokaždé mu ale něco vadilo, a tak s docházením nakonec přestal. Jeho komunikace s pracovníky našeho týmu není o nic lepší. Tvrdí, že mu nic není, neví, proč by sem měl chodit, na otázky odpovídá jednoslovně, je otrávený a nedůvěřivý.
Postupem času se nám ale daří získat si jeho důvěru. Na Tomáše netlačíme, zajímáme se o něj, nesoudíme ho, povídáme si o obyčejných věcech. Tomáš po chvíli zjišťuje, že se nemusí bát. Konečně se dokáže víc otevřít a mluvit o svých starostech.
Díky jeho povídání odhalujeme potíže hned v několika oblastech: problematická komunikace v rodině, potíže s vrstevníky a tendence k depresím. Rodinu proto odkazujeme na dětského psychiatra. S Tomášem i celou rodinou jsme si vybudovali vzájemnou důvěru a chlapec s návštěvou souhlasí. Po lécích se mu fyzicky uleví, stále k nám ale dochází pravidelně a říká, že se na nás vždy těší.
Po čase pracujeme s celou rodinou a společně se zaměřujeme na správnou komunikaci. Tomášovi pomáháme řešit potíže s vrstevníky a překonat strach z přijímaček na střední školu. Učíme se společně techniky na zvládání úzkosti, podporujeme ho a doprovázíme až k úspěšně složeným zkouškám.
Z uzavřeného kluka se Tomáš proměnil ve veselého, vtipkujícího teenagera. Matka říká, že má doma nové dítě – myšleno v dobrém slova smyslu. V hodnotícím dotazníku naší služby Tomáš říká: „Vím, jaké to je, když mě nikdo neposlouchá a nerozumí mi. Pracovníci týmu duševního zdraví mi ukázali cestu z mých problémů.“ A to nás moc těší.
Podpořte nás a dejte společně s námi naději dětem s bolavou duší: www.nadejeprodetskoudusi.cz
Méně...
Spouštíme sbírku na podporu dětí s bolavou duší
10.10.24 | LitoměřiceNasloucháme, pomáháme. Na dnešní Světový den duševního zdraví vyhlašujeme sbírku na podporu ohrožených dětí.
Více...
Nasloucháme, pomáháme. Na dnešní Světový den duševního zdraví vyhlašujeme sbírku na podporu ohrožených dětí.
V letošním roce naše týmy duševního zdraví pomohly 140 dětem a dospívajícím s psychickými problémy, kteří by jinak na odbornou podporu čekali několik měsíců. Naše péče je dlouhodobá a zahrnuje i podporu celé rodiny, dokud se nezlepší náročná situace dítěte.
Dětí s psychickými problémy však neustále přibývá a naše kapacity jsou naplněny. Přispějte na naše terapeutické služby a dejte společně s námi naději dětem s bolavou duší: www.nadejeprodetskoudusi.cz
Videospot vznikl v produkci VideoJinak.cz. Děkujeme!
Méně...
Informace o aktuální situaci v našich pobočkách
16.09.24 | Ústředí NADĚJE
Jablonec nad Nisou – vzhledem ke zhoršeným klimatickým podmínkám jsme pro klienty bez domova o víkendu otevřeli denní centrum pro přečkání noci v suchu...
Více...
- Jablonec nad Nisou – vzhledem ke zhoršeným klimatickým podmínkám jsme pro klienty bez domova o víkendu otevřeli denní centrum pro přečkání noci v suchu.
- Otrokovice – pravidelně odčerpáváme vodu ze suterénu domova pro lidi se zdravotním postižením. Na chod služby to nemá vliv, klienti jsou v pořádku.
- Roudnice nad Labem – náš azylový dům zde stojí na břehu řeky (foto), proto situaci neustále monitorujeme. Momentálně je zde vše v pořádku, ale klienty - tím spíš, že jde o rodiny s dětmi - instruujeme o bezpečnosti pro případ, že by se situace na toku změnila. Naši kolegové zde zůstávají v nepřetržité pohotovosti.
V našich dalších 25 pobočkách je situace stabilizovaná, klienti jsou v pořádku a v bezpečí. Zejména v našich Domech pokojného stáří se snažíme o to, aby na klienty nedopadal stres z povodně v naší zemi.
Na rozdíl od roku 1997, kdy nás povodeň zasáhla velmi bolestně, se nám letos, zatím, vyhnula. Uvědomujeme si, že máme štěstí, a myslíme na lidi v oblastech, které jsou zasaženy. Z našich zásob v Ústeckém kraji jsme přes Potravinovou banku poslali na Moravu balenou vodu.
Velmi děkujeme všem kolegům za jejich nasazení pro bezpečí a klid našich klientů!
Hana Šimková
vedoucí komunikace
ústředí NADĚJE
Méně...