Slavíme čtvrt století terénního programu
16.05.22 | PrahaV květnu si připomínáme další krásné výročí, a to čtvrt století fungování našeho terénního programu jako samostatné sociální služby.
Více...
V květnu si připomínáme další krásné výročí, a to čtvrt století fungování našeho terénního programu jako samostatné sociální služby.
Za tuto dobu se v našem týmu vystřídala řada pracovníků a pracovnic, kteří měli srdce na správném místě, věděli proč a pro koho nabízenou pomoc a podporu poskytují. Za tuto dobu jsme se setkali se stovkami smutných příběhů a tíživých situací – vždy jsme se však snažili být potřebným lidem na blízku a co možná nejlépe jim poskytnout adekvátní pomoc, radu, naši blízkost. Zároveň jsme však zažili spoustu krásných a neopakovatelných chvil, v některých případech až zázraků! Je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Náš terénní program zůstává a nadále se bude snažit podporovat potřebné lidi bez domova.
Všem současným i bývalým kolegům a kolegyním mnohokrát děkuji, lidem bez domova přeji mnoho sil, odhodlání a energie s cílem brzkého návratu zpět do „svého“ bydlení.
Text a foto: Aleš Strnad, vedoucí terénního programu
Méně...
Dnes slavíme Mezinárodní den sester
12.05.22 | Praha12. května si připomínáme Mezinárodní den ošetřovatelek a zdravotních sester. Od roku 1965 je tento svátek zasvěcen vzpomínce na zakladatelku našeho oboru Florence Nightingale
Více...
12. května si připomínáme Mezinárodní den ošetřovatelek a zdravotních sester. Od roku 1965 je tento svátek zasvěcen vzpomínce na zakladatelku našeho oboru Florence Nightingale (12. 5. 1820 - 13. 8. 1910), anglickou ošetřovatelku a zakladatelku první zdravotnické školy v Anglii. Vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes.
Naše ordinace praktika, zubaře a gynekologa pomáhá lidem bez domova bezplatnou péčí lékařů, nicméně bez každodenní obětavé práce a empatie zdravotních sester vůčk k pacientům by nebyl provoz ordinací vůbec myslitelný. Jde o psychicky náročnou práci, kterou nevydrží každý. Každá sestra si musí najít vztah k dané skupině lidí. V ordinaci máme nyní na této pozici čerstvou posilu, zdravotní sestřičku, která cílovou skupinu velmi rychle vzala za svou. Doufám, že jí počáteční zápal a nadšení vydrží i do budoucna.
Jako vedoucí ordinací jsem hrdá na náš zdravotnický tým lékařů a sester, srdcařů, kteří s našimi pacienty umí pracovat, a nelehká práce je baví. Děkuji všem za skvělou službu, kterou odvádí.
Jarmila Urbani, vedoucí ordinace
Méně...
Nedostupnost stomatologické péče pro lidi ohrožené chudobou
Článek Seznam Zpráv
10.05.22 | PrahaV článku pro Seznam Zprávy říká náš oblastní ředitel Dan Svoboda: "I v případech, kdy mají platné zdravotní pojištění, je stomatologická péče pro ně finančně nedostupná
Více...
V článku pro Seznam Zprávy říká náš oblastní ředitel Dan Svoboda: "I v případech, kdy mají platné zdravotní pojištění, je stomatologická péče pro ně finančně nedostupná – jde o různé vstupní poplatky, nehrazené výkony a materiály od zdravotních pojišťoven. Jako pacienti nejsou lidé bez domova pro lékaře z pochopitelných důvodů atraktivní.“
V rozhovoru zmiňuje i naši stomatologickou ordinaci pro lidi bez domova. Celý článek o nedostupnosti stomatologické péče pro lidi ohrožené chudobou si můžete přečíst zde.
Méně...
Lidé bez domova pomáhají uklízet ulice
09.05.22 | PrahaUž 14 let můžeme díky spolupráci s Městkou částí Praha 1 umožnit lidem bez domova legální finanční příjem, a to prostřednictvím projektu Úklid ulic a veřejných prostranství právě v této městské části.
Více...
Už 14 let můžeme díky spolupráci s Městkou částí Praha 1 umožnit lidem bez domova legální finanční příjem, a to prostřednictvím projektu Úklid ulic a veřejných prostranství právě v této městské části. Lidé bez domova si tak mohou vydělat peníze na správní poplatky spojené s vydáním občanského průkazu nebo rejstříku trestů, na cesty na úřady, na léky a jiné nezbytné výdaje. V loňském roce jsme takto pomohli 323 lidem.
I díky tomuto projektu se daří vyvracet mýtus, že lidé bez domova nechtějí pracovat - chtějí, a to dokonce tak, že naše kapacitní možnosti převyšuje jejich zájem o zařazení do projektu. Doufáme, že projekt bude i nadále pokračovat, a my tak budeme moci efektivněji řešit sociální situaci lidí bez domova.
Gábina Podzemská, vedoucí denního centra U Bulhara
Méně...
Čísla pomoci v pražské NADĚJI
05.05.22 | PrahaLetos v květnu už 31 let pomáháme v Praze lidem bez domova. Nezaháleli jsme ani v minulém roce.
Více...
Letos v květnu už 31 let pomáháme v Praze lidem bez domova. Nezaháleli jsme ani v minulém roce.
Celkem jsme podpořili 2 328 lidí v nouzi, 719 z nich se na nás s žádostí o pomoc obrátilo poprvé.
- 22 % bylo žen
- 10 % lidí ve věku 65 let a více
Podpořit pomoc pro lidi bez domova v Praze můžete i vy prostřednictvím tohoto odkazu.
Děkujeme vám.
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Méně...
Pomáháme rodinám ke zlepšení životních podmínek
03.05.22 | LitoměřiceDnes již bývalá klientka litoměřické sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi NADĚJE nás před osmi lety požádala o pomoc. Tehdy byla matka samoživitelka, vychovávala jedenáctiletou dceru a novorozeného chlapce.
Více...
Dnes již bývalá klientka litoměřické sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi NADĚJE nás před osmi lety požádala o pomoc. Tehdy byla matka samoživitelka, vychovávala jedenáctiletou dceru a novorozeného chlapce.
Po rozvodu s manželem se přestěhovala do Litoměřic, kde si sehnala bydlení. Veškeré finance ale použila na náklady na bydlení (kauce, první nájem, energie, základní vybavení), a tak potřebovala pomoc se zajištěním základních životních potřeb. Prvotně bylo nutné obstarat sociální dávky na uhrazení nájmu, během naší spolupráce jsme však klientce poskytovali prakticky komplexní péči a podporu, aby se mohla opět osamostatnit.
Časem jsme jí pomohli najít lepší a levnější bydlení. Vrátila se k otci svého syna, jenž ji podpořil natolik, že časem využívala naši službu pouze k doučování dcery, která to měla ve škole kvůli svému zdravotnímu stavu (epilepsie a astma) velice těžké. Často byla nemocná, a navíc měla specifické poruchy učení.
Klientka s přítelem si později byt odkoupili a začali žít ve svém. Její dcera k nám nadále docházela na doučování a velmi se snažila, aby školu zvládala.
Později nás klientka oslovila s prosbou o radu, co všechno obnáší založení úklidové firmy. Chtěla zaměstnávat maminky samoživitelky. Celý nápad jsme dlouze probírali a klientka si vzala čas na rozmyšlenou.
V té době už k nám tak často nedocházela, přesto jsme zůstávali v kontaktu, neboť začala podporovat naše ostatní klientky. Pomáhala nám shánět materiální pomoc pro maminky samoživitelky. Na Facebooku také založila stránku „Daruji nebo levně prodám maminkám v tísni Litoměřicko“, která má dnes 2 500 členů a maminky si díky ni mohou vzájemně pomáhat.
Klientka si nakonec opravdu založila vlastní úklidovou firmu a pomáhá nám v zaměstnávání maminek samoživitelek, jež si potřebují přivydělat.
V současné době již paní naší klientkou není. Její dcera aktuálně studuje na soukromé škole obor kadeřnice, ve škole prospívá více než výborně a doučování již nepotřebuje. Učitelé ji chválí a má spoustu přátel.
Klientka bydlí s rodinou ve svém vlastním bytě. Založením firmy si splnila sen a celkově je v životě velmi spokojená. Naplňuje ji, že může pomáhat ostatním maminkám v tíživé životní situaci, ať už sama, nebo skrze naši službu. Nás těší, že jsme klientce mohli pomoci a že tento příběh může posloužit jako inspirace pro ostatní.
Méně...