Dobrý den, tady NADĚJE
12.08.24 | PrahaSrdečně vás zveme na již čtvrtý ročník naší tradiční benefiční akce v režii kolegyň a klientek azylového domu pro ženy ve Vršovicích. Program bude jako vždy bohatý a zaměřený na problematiku žen bez domova.
Více...
Srdečně vás zveme na již čtvrtý ročník naší tradiční benefiční akce v režii kolegyň a klientek azylového domu pro ženy ve Vršovicích. Program bude jako vždy bohatý a zaměřený na problematiku žen bez domova.
Na výjimečnou akci se můžete těšit ve čtvrtek 12. září 2024 od 14 do 21 hodin. Bude vás čekat komentovaná prohlídka prostor, zajímavé diskuze, živá knihovna a na závěr nebude chybět neotřelá kulturní tečka v podobě slam poetry a koncertu.
Sledujte nás i naši FB událost, kde vás v příštích týdnech seznámíme s podrobnějším programem. Těšíme se na vaši účast.
https://www.facebook.com/events/1136386817439142/?ref=newsfeed
Tým azylového domu pro ženy ve Vršovicích
Méně...
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Proč Housing Youth
06.08.24 | Ústředí NADĚJENADĚJE, pobočka Praha se od roku 1997 věnuje mj. práci s lidmi bez domova ve věku 18 - 26 let.
Více...
NADĚJE, pobočka Praha se od roku 1997 věnuje mj. práci s lidmi bez domova ve věku 18 - 26 let. Zkušenost mladých lidí, kteří se dostali na ulici, je jiná, než u lidí bez domova staršího věku. Mladí lidé bez domova ve většině případů bezpečný domov nezažili. Vyrůstali buď doma v nepříliš dobrém zázemí, nebo u pěstounů, nebo zažili různé druhy ústavní výchovy. Po dosažení zletilosti, někdy i dříve, většinou nemají kam jít, či chtějí odejít co nejdále z prostředí, které bylo nefunkční.
Práce s těmito klienty vyžaduje trauma-informovaný přístup. Tedy přístup nikoli přísnější, ale přístup převážně partnerský a respektující.
Šikany a nařizování si mladí lidé bez domova užili dost právě během dospívání. Proto se vůči nim velmi ohrazují a preferují svobodný život. Většina z nich nemá příliš dobrou zkušenost se sociálními službami, proto volí co největší volnost, tedy život bez povinností. Ty však bydlení s platnou smlouvou do jisté míry přece jen vyžaduje. Proto ne všichni mladí lidé bez domova stojí o náš projekt.
Příště: Úspěšnost
Méně...
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Zkušenosti ze zahraničí
31.07.24 | Ústředí NADĚJEHousing First (HF), v češtině „bydlení především“, se zrodil v USA v 90. letech 20. století. Výzkumy totiž ukázaly...
Více...
Housing First (HF), v češtině „bydlení především“, se zrodil v USA v 90. letech 20. století. Výzkumy totiž ukázaly, že v té době rozšířený přístup „prostupné bydlení“ (noclehárna —> azylový dům --> tréninkový byt) příliš nefunguje u lidí, kteří zažívají opakovaný či dlouhodobý pobyt na ulici.
HF byl původně koncipován pro lidi s duševním onemocněním, posléze i pro další skupiny. Nyní je HF rozšířen po celé Evropě a výsledky jsou všude podobné: HF funguje.
Z Kanady přišel další model: Housing First For Youth, který se od roku 2020 postupně rozšiřuje po Evropě. Je zaměřen specificky na mladé lidi, kteří mají specifické potřeby, a proto by pro ně koncept bydlení měl být uspořádán trochu jinak.
Duševní onemocnění, zkušenost s bezdomovectvím a užívání psychotropních látek jsou většinou propojené, nedají se od sebe zcela oddělit. Lidé třeba mohou být na ulici kvůli duševnímu onemocnění, nezvládají tak řešit běžné situace a protože nemají přístup k plnohodnotné lékařské péči, medikují se sami různými návykovými látkami, které jim krátkodobě poskytují úlevu. To jim zhoršuje stav, tedy brání začlenit se do společnosti.
Příště: Proč Housing Youth
Méně...
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Princip projektu
30.07.24 | Ústředí NADĚJEHousing Youth NADĚJE Praha je postaven na přístupu Housing First (HF), česky bydlení především.
Více...
Housing Youth NADĚJE Praha je postaven na přístupu Housing First (HF), česky bydlení především. HF je pomoc pro lidi bez domova, kteří vypadávají z dostupných sociálních služeb, protože potřebují komplexnější sociální péči. Jde např. o lidi s duševním onemocněním, ve špatném zdravotním stavu, užívající návykové látky ad.
HF vychází z myšlenky, že ostatní potřeby člověka lze uspokojit až poté, co je uspokojena jeho základní potřeba: domov. Bydlení se tak stává prvním krokem ke stabilizaci životní situace klienta.
Domov ovšem neznamená pokoj s dalšími pěti klienty na palandách v poměrně tvrdém režimu, a to ještě pouze na dobu určitou, jak je tomu např. v noclehárnách. V HF má člověk svůj byt, někdy poprvé v životě, případně po mnoha letech. Nyní se teprve učí, co všechno je potřeba k tomu, aby si bydlení udržel. Zároveň dostává bezpečný prostor k rekonvalescenci.
V HF tedy spolupráce se sociálními pracovníky ubytováním nekončí, ale začíná.
Klient si byt sám platí. Buď ze svého výdělku, či za pomoci dávek státní sociální podpory k tomu určených. Na rozdíl od jiných přístupů jde v HF mohutná pomoc pracovníků v multidisciplinárních týmech směrem ke klientovi - nikoli klient za pomocí.
Housing Youth NADĚJE Praha je pak zaměřen specificky na lidi bez domova ve věku 18 - 26 let.
Příště: Zkušenosti ze zahraničí
Méně...
Seriál: Projekt Housing Youth pražské pobočky NADĚJE
25.07.24 | Ústředí NADĚJEPředstavujeme vám unikátní projekt Housing Youth, v němž v naší pražské pobočce pomáháme lidem bez domova...
Více...
Představujeme vám unikátní projekt Housing Youth, v němž v naší pražské pobočce pomáháme lidem bez domova ve věku 18 - 26 let dostat se z ulice do běžného života. U těchto klientů většinou nemůžeme říci „zpátky“ do běžného života, protože oni mnohdy běžný život nikdy nezažili. Rodiny těchto klientů často nebyly funkční, nebo klienti prošli ústavní výchovou, případně mají za sebou obojí.
Proto pomoc pro tyto klienty musí být specifická.
NADĚJE jako jedna z mála organizací v ČR poskytuje mladým lidem bez domova možnost zabydlení se v rámci Housing Youth.
V následujících týdnech vám projekt představíme v těchto dílech
- Princip projektu
- Zkušenosti ze zahraničí
- Proč Housing Youth
- Úspěšnost
- Jak projekt funguje
- Co se děje po zabydlení
- Typický klient projektu
Autorkou textů je Kateřina Sehnoutková, koordinátorka projektu, NADĚJE, pobočka Praha
Méně...
Přibývá lidí v seniorském věku
17.07.24 | PrahaSledujeme trendy ve vývoji počtu lidí bez domova v Praze a dobrá zpráva je, že se jejich počet celkově snižuje. Špatnou zprávou ale je...
Více...
Sledujeme trendy ve vývoji počtu lidí bez domova v Praze a dobrá zpráva je, že se jejich počet celkově snižuje. Špatnou zprávou ale je, že přibývá lidí v seniorském věku. Podívejte se s námi na srovnání pololetí loňského a letošního roku.
Z hlediska různých skupin se počet lidí bez doma nemění stejnoměrně (např. žen ubývá pomaleji než mužů). Ještě výraznější rozdíly jsou u lidí ve věku 65 let a více. U této skupiny je dokonce trend nárůstu. V našich azylových domech, kde senioři pobývají, se shodujeme na tom, že tato forma ubytování často supluje jinou službu, a to domov se zvláštním režimem nebo domov pro seniory.
Lidé s nízkými příjmy nebo bez příjmu v seniorském věku mají ze zákona stejný nárok dostat se do domova pro seniory. Ale má to háček – velký převis poptávky nad nabídkou volných míst. My dlouhodobě mluvíme o tom, že je potřeba vytvořit specializované pobytové zařízení, které by poskytlo bydlení na neomezenou dobu pro lidi bez domova trpící závažným chronickým onemocněním nebo závislostí, které znemožňuje jejich další zapojení do běžného života.
Zítra se podíváme na příběhy našich seniorských klientů a klientek, kterých se tento negativní trend bezprostředně týká.
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...