Liberec

 
 

Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

02.06.17 | Liberec
V polovině května jsem měl možnost zúčastnit se spolu se dvěma českými kolegy z NADĚJE konference FEANTSA (Evropské federace národních organizací pracujících s bezdomovci) s
Více...
 
Liberec Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

V polovině května jsem měl možnost zúčastnit se spolu se dvěma českými kolegy z NADĚJE konference FEANTSA (Evropské federace národních organizací pracujících s bezdomovci). Organizace FEANTSA byla založena v roce 1989 jako nevládní organizace a jejím úkolem je předcházet chudobě a sociálnímu vyloučení lidí bez domova či ohrožených bezdomovectvím, anebo tyto jevy zmírňovat. FEANTSA má v současnosti na 150 členských organizací z téměř třiceti evropských zemí. NADĚJE je členskou organizací od roku 1994.
Konference se letos konala v polském Gdaňsku v Památníku Solidarity. Na akci se sešlo přes tři sta pracovníků z evropských organizací zabývajících se problémem sociálního vyloučení a bezdomovectví, aby na společných přednáškách a workshopech sdíleli své zkušenosti a načerpali nové poznatky. Měl jsem tak možnost dozvědět se informace o budování sociálního bydlení v Barceloně a Dublinu, společných problémech nedostatečného bytového fondu ve státech střední a východní Evropy či načerpat poznatky o zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných lidí bez domova s kolegy Polska a Velké Británie.
Součástí konference byly také exkurze do zařízení pro lidi bez domova a rodiny ohrožené bezdomovectvím ve městě Gdaňsk a okolí. Navštívil jsem tak tréninkové bydlení pro matky s dětmi a azylový dům pro ženy s dětmi organizace MONAR.  
Potom jsme se přesunuli do zařízení PRZYSTAŇ. Zařízení se stará o podnapilé osoby, u nichž by mohlo dojít k ohrožení života či ohrožení spolubydlících. Dále se věnuje prevenci alkoholismu a dalších sociopatologických  jevů.
Návštěva z obdobných organizací v zahraničí a diskuze se zahraničními kolegy mi umožnila podívat se na naše služby trochu z nadhledu.

 

Pavel Matějka

vedoucí denního centra Valdštejnská

Liberec


Méně...
 
Denní centrum pro lidi bez domova otevřeno v noci

Denní centrum pro lidi bez domova otevřeno v noci

31.01.17 | Liberec
  Vzhledem k velkým mrazům během měsíce ledna bylo mimořádně na pět nocí otevřeno Nízkoprahové denní centrum v Liberci.  
Více...
 
Liberec Denní centrum pro lidi bez domova otevřeno v noci

 

Vzhledem k velkým mrazům během měsíce ledna bylo mimořádně na pět nocí otevřeno Nízkoprahové denní centrum v Liberci. Reagovali jsme tak naplněnou kapacitu noclehárny a taky na potřebu se ve velkých mrazech postarat o lidi bez domova, kteří běžně naše zařízení nevyužívají.

 

Jak vyplývá z názvu, není Nízkoprahové denní centrum vybavené k účelu nocování. Cílem tedy bylo přečkat nepříznivý čas v teple za improvizovaných podmínek. Této nabídky využilo každou noc 10 – 15 lidí bez domova.

 


Méně...
 
Vánoce v NADĚJI

Vánoce v NADĚJI

02.01.17 | Liberec
Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.
Více...
 
Liberec Vánoce v NADĚJI

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději - kterou máme díky narození Ježíše Krista.  Následovalo poklábosení se starými i novými známými.  K poslechu a zpěvu zahrála klientů a zaměstnancům NADĚJE klientsko-zaměstnecká kapela  Kateřiny Band.

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala "štědrovečerní večeře" ve dvou termínech.


Méně...
 
Benefiční koncert

Benefiční koncert

22.11.16 | Liberec
Vážení,   dovolujeme si Vás pozvat na Benefiční koncert pro NADĚJI.
Více...
 
Liberec Benefiční koncert

Vážení,

 

dovolujeme si Vás pozvat na Benefiční koncert pro NADĚJI. Bude připravené vystoupení několika známých i méně známých hudebních (a jedné divadelní) skupin za účelem podpořit organizaci NADĚJE, která pomáhá lidem v nouzi.

 

Akce se koná 1.12.2016 v Libereckém kině Varšava, začátek je v 17:00.

 

Vstupné dobrovolné!

 

Info:

leták


Méně...
 
Resocializační pobyt pro klienty ve Sloupu

Resocializační pobyt pro klienty ve Sloupu

03.10.16 | Liberec
  V týdnu 19.-23.9.2016 jsme s klienty ze středisek Liberec a Jablonec nad Nisou vyjeli do Sloupu v Čechách na II. ročník Resocializačního pobytu. Akce se zúčastnilo 19 klientů
Více...
 
Liberec Resocializační pobyt pro klienty ve Sloupu

V týdnu 19.-23.9.2016 jsme s klienty ze středisek Liberec a Jablonec nad Nisou vyjeli do Sloupu v Čechách na II. ročník Resocializačního pobytu. Akce se zúčastnilo 19 klientů od 20 do 72let (5 žen a 14 mužů) a 4 zaměstnanci.

 

Během týdne se nám povedlo realizovat pestrý program – sebepoznávací hry, skupinovou psychoterapie, relaxační techniky, nácvik sociálních dovedností, artetarapii, ale také volnočasové a zážitkové aktivity, jako: pěší výlety, večerní táboráky s opékáním buřtů, slaňování, sportovní a společenské hry, tvoření tašek a peněženek jako vzpomínka na pobyt, malování obrazů.

 

Smyslem akce bylo strávit s klienty čas trochu jinak, než jen nad papíry a úředničinou. Ukázat jim, co všechno dovedou, že o ně mají ostatní zájem, že mají možnost začít znovu. Bylo osvěžující a nabíjející pozorovat, jak se s přibývajícími dny mění. A snad jim ta trocha nabité sebedůvěry pomůže v příštích rozhodováních.

 

Obrazy, které během pobytu vznikly, bude možné vydražit na internetu, v období 10.10.-11.11., na facebookových stránkách: NADĚJE, pobočky Jablonec, Liberec, Mladá Boleslav.


Méně...