Když bolavá dětská duše potřebuje pomoc: Marek a jeho táta se zase těší ze života
26.11.24 | ŽatecNáš dětský tým duševního zdraví kontaktuje pan Petr s prosbou o pomoc pro svého syna. Bojí se o jeho fyzické i mentální zdraví, protože u něj nedávno objevil známky sebepoškozování.
Naše pracovnice se obratem ptají pana Petra, aby jim pověděl víc o svém životě. Je to otec samoživitel v invalidním důchodu. Po rozvodu získal do péče syna v předškolním věku, o kterého se stará s láskou dodnes.
Přestože pan Petr celý svůj život pomáhal jiným lidem, o pomoc pro sebe požádal až nyní. Kvůli svému zdravotnímu stavu a nepřízni osudu se dostal do tíživé finanční situace. Se synem se musel odstěhovat ze svého bytu do menšího, levnějšího bydlení. Jeho blízcí se k nim obraceli zády – ve chvíli, kdy je Petr nejvíce potřeboval. Kvůli tomu všemu se Petr často dostával do stavů úzkosti a propadal zoufalství.
To vše vnímal i jeho syn Marek, kterému je nyní 14 let. S tatínkem má velmi pěkný vztah a v těžkých chvílích, kterými si procházeli, se o otce hodně bál. U Marka se začaly objevovat známky úzkostí, depresivních stavů a v neposlední řadě i sebepoškozování.
Když to pan Petr zjistil, uvědomil si naštěstí, že nejlepším a nejspolehlivějším řešením bude vyhledat odbornou pomoc. Obrátil se tedy na náš tým duševního zdraví pro děti a mládež, kde se mu dostalo okamžitého vyslyšení a péče.
Naše pracovnice rychle pochopily, že se jedná o víc než „jen“ o bolavé duše syna a otce. Kontaktovaly proto i další místní organizace, které se zabývají pomocí lidem v nouzi, než se situace Petra a Marka stabilizuje.
Díky spolupráci všech zúčastněných, našim podpůrných rozhovorům i terapiím a odhodlanosti Petra s Markem se už rodina zase těší ze života, plánují lepší budoucnost a nový start pro ně oba.
Podpořte nás a dejte společně s námi naději dětem s bolavou duší: www.nadejeprodetskoudusi.cz
Méně...
Zimní pomoc NADĚJE lidem bez domova v Praze, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji
21.11.24 | Ústředí NADĚJEPraha
Jsme součástí Zimních opatření, které od 1. 12. 2024 do 31. 3. 2025 organizuje Centrum sociálních služeb Praha a financuje MHMP.
Více...
Praha
Jsme součástí Zimních opatření, které od 1. 12. 2024 do 31. 3. 2025 organizuje Centrum sociálních služeb Praha a financuje MHMP.
Nad rámec našich celoročních služeb se podílíme zajištěním těchto provozů:
- noční útulna - kapacita 60 lůžek
- noční terénní program - slouží 2členná hlídka terénních pracovníků denně od 20 do 8 hodin
- noční hygienické centrum - otevřeno denně v noci, kapacita 5 krizových lůžek
Jablonec nad Nisou, Liberec, Mladá Boleslav
- V Liberci a Maladé Boleslavi máme noclehárny již obsazeny.
- V Jablonci zbývá v noclehárně ještě několik volných lůžek.
- Pokud budeme mít plno a teplota bude tři dny po sobě klesat, otevřeme lidem bez domova denní centrum i přes noc, aby nikdo nezůstal v mrazu na ulici.
Ústecký kraj
- Pracujeme na tom, abychom lidem bez domova v maximální míře zajistili místa v azylových domech a noclehárnách, a to jak v našich, tak u spolupracujících organizací.
- Lůžka a zázemí nabízíme např. v našich noclehárnách a denních centrech v Prunéřově a Lovosicích a v azylových domech v Klášterci n. Ohří a Roudnici n. Labem.
- Díky našemu projektu housing first nemusí několik žen bez domova v Ústeckém kraji letos čelit zimě na ulici, ale samostatně bydlí s naší podporou v běžných bytech.
- Ve všech uvedených pobočkách distribuujeme mezil lidi bez domova zimní oblečení, obuv, případně spacáky a deky. Vybavení nakupujeme a získáváme ze sbírek, které jsme vyhlásili.
Méně...
Darovat nohy v teple můžete i letošní zimu
06.11.24 | PrahaS ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně pomoci lidem v nouzi přečkat zimu.
Více...
S ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně pomoci lidem v nouzi přečkat zimu.
Díky vaší pomoci nakoupíme teplé oblečení a boty, které naši sociální pracovníci a pracovnice přímo v terénu a denních centrech předají potřebným lidem bez domova.
Darovat můžete na webu:
https://www.darujtenohyvteple.cz/
Loni jsme vybrali přes 313.000 Kč, což byla historicky nejvyšší částka za šest let trvání projektu. Pojďme to letos zopakovat a podpořit ještě více lidí bez domova.
Kampaň Darujte nohy v teple přinesla díky vám už téměř 1.500 000 Kč a za šest let pomohla mnoha lidem, kteří tráví zimní období bez střechy nad hlavou.
Děkujeme.
Méně...
Když úzkosti narušují dětství: Jak jsme pomohli Markétce
04.11.24 | ŽatecDo našeho dětského týmu duševního zdraví volá nešťastná maminka 11leté Markétky. Do telefonu vysvětluje, že její dcera trpí úzkostmi a obsedantně kompulzivní poruchou. Svěřuje se také, že situaci už sama nezvládá, a žádá nás o pomoc.
Více...
Do našeho dětského týmu duševního zdraví volá nešťastná maminka 11leté Markétky. Do telefonu vysvětluje, že její dcera trpí úzkostmi a obsedantně kompulzivní poruchou. Svěřuje se také, že situaci už sama nezvládá, a žádá nás o pomoc.
S naší sociální pracovnicí se domlouvá na schůzce, kde podrobněji popisuje stav své dcery. Markétka má úzkosti a nutkavé myšlenky už v takové fázi, že ji velmi omezují v jejím osobním a společenském životě. Z toho důvodu sociální pracovnice navrhuje matce najít pro Markétku pomoc dětského psychiatra.
Z této nabídky je matka nejprve trochu v rozpacích. Obává se, že její dcera bude muset brát doživotně léky, které ji budou tlumit a nedovolí jí žít normální život. Stejné myšlenky má většina rodičů, kteří k nám přicházejí s podobnými problémy. Je pochopitelné, že tyto obavy sužují spoustu z nich, ať už jsou potíže jejich dětí řešitelné běžnými metodami, nebo ne.
Naše sociální pracovnice matce ale podrobně později vysvětluje, jak probíhá medikace, co konkrétně se děje u dětského psychiatra i proč je potřeba podpůrná terapie, která je součástí naší péče. Maminka přijímá a svěřuje Markétku do rukou odborné péče.
Nyní s rodinou spolupracujeme už přes půl roku a Markétka dělá obrovské pokroky. Z malého nervózního uzlíčku, který se při první návštěvě choulil v křesle, urazila už velký kus cesty. Postupně se z ní stává veselá a šťastná slečna, která miluje koně a plánuje si budoucnost.
Skvělou práci odvádí i maminka, která za podpory našeho týmu překonala prvotní strach a obavy a vykročila do neznáma, aby pomohla své dceři.
Podpořte nás a dejte společně s námi naději dětem s bolavou duší: www.nadejeprodetskoudusi.cz
Méně...
Benefiční večer 2024 je za námi
21.10.24 | ZlínRádi bychom Vám ze srdce poděkovali za překrásnou atmosféru, kterou jste společně s našimi klienty vytvořili na Benefičním večeru Naděje 2024.
Více...
Podpora a radost, která panovala byla neskutečná. Děkujeme všem dárcům a podporovatelům, kteří jakkoliv přispěli k vytvoření úžasného večera. Zejména děkujeme kapele Showband Pavla Březiny, Gaudeon band, moderátorovi Jakubovi Malovanému, Proseccovan.cz za Prosecco zeď a Fotospin 360, Podravce a Coffeespotu za kvalitní občerstvení. Díky Vám všem se nám podařilo vybrat krásných 147 677 Kč, které poputují do našich Sociálně terapeutických dílen. Děkujeme, že jste byli součástí a pomohli šířit naději dál. S láskouTým Naděje, pobočka Zlín.
Méně...
Azylový dům pro ženy slaví 20 let pomoci
21.10.24 | PrahaDvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v roce 2004...
Více...
I když se moje působení v NADĚJI (a v této unikátní budově) bude za pár měsíců datovat na šest let, služba, do které každý den já a moje kolegyně chodíme, slaví tento měsíc neuvěřitelných dvacet let! Dvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v roce 2004 prošel dům mnoha proměnami, a dokázal poskytovat komplexní pomoc těm, které se ocitly v nouzi.
Za uplynulé dvě desetiletí jsme byli svědky nespočtu příběhů odvahy, odhodlání a nových začátků. Každá žena, která překročila práh tohoto domu, našla nejen střechu nad hlavou, ale také bezpečný prostor pro restart svého života. Azylový dům NADĚJE není jen o poskytování základního přístřeší, ale hlavně o vytváření podpůrného prostředí, kde se ženy mohou postavit na vlastní nohy, získat novou perspektivu a naději na lepší budoucnost.
Díky neúnavnému úsilí našich pracovníků, dobrovolníků ale i partnerů a dárců, jsme mohli nabídnout nejen ubytování, ale i širokou škálu služeb zaměřených na sociální a pracovní rehabilitaci, psychologickou podporu a návrat k běžnému životu.
Při příležitosti tohoto významného výročí děkujeme všem, kteří nás na této cestě podporovali a přispěli ke zlepšení životních podmínek našich klientek. Díky vám můžeme i nadále přinášet naději tam, kde je nejvíce potřeba.
Průměrná délka pobytu je 120 dní a průměrný věk klientek se pohybuje kolem 47 let, nejstarší obyvatelce bylo 82 let. Každý rok pomůže azylový dům 115 ženám bez domova. Nejčastěji pak odcházejí do podnájmu, jiných azylových domů nebo na ubytovny. Časté jsou i hospitalizace.
Těšíme se na další roky rozdávání společné pomoci, solidarity a již tolikrát zmiňované NADĚJE!
Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy
Foto: Filip Gabrhelík
Méně...