Archiv zpráv

 
Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

25.10.21 | Praha

Když jsem se zamýšlela nad 17. výročím našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích, napadlo mě, jestli jsem vůbec ta pravá, která by se k tomu měla vyjadřovat. 


Více...
 
Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

Když jsem se zamýšlela nad 17. výročím našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích, napadlo mě, jestli jsem vůbec ta pravá, která by se k tomu měla vyjadřovat. Vždyť tu budu na jaře „teprve“ tři roky a jednou, jako mnohé přede mnou, budu jen stopou, která prošla tímto domem a touto službou.

 

Prostředí azylového domu nás učí každý den něčemu novému. Empatii, porozumění, spolupráci, nastavování hranic, sebereflexi, ale třeba i pocitu naprostého zmaru. A to je jen malý výčet emocí, které se v těchto zdech každodenně objeví. Někdy se zdá, že veškerá práce, kterou jsme jednomu příběhu věnovaly, je k ničemu, a že výsledek se prostě nedostavil. Ale další den jsme součástí něčeho, co nás všechny ohromí a kde si můžeme říct "dobrá práce!" Skrývá se zde spousta lidských příběhů, které jsou neskutečně těžké, dojemné a pozoruhodné. Z některých jde mráz po zádech a některé dokáží být i úsměvné. Dům plný čtyřiceti silných žen, které každý den bojují s pocitem hanby, povinností, hledáním práce, řešení zdravotního stavu včetně své psychiky. Klobouk dolů.

 

A tak pro náš azylový dům nemám žádné přání či prosbu. Jenom poděkování. Díky za to, že jsi, že stojíš pevně v základech a poskytuješ bezpečné zdi pro ženy, které v tu chvíli potřebují podepřít.

 

Každý rok tu najde pomoc 113 žen, což je dlouhodobý průměr. Za období 2010 - 2020 prošlo azylovým domem 778 žen, nejstarší bylo 88 let. V loňském roce byl průměrný věk žen 48,6 roku.

 

Irena Burmeková

Foto ilustrační


Méně...
 
Zima se blíží

Zima se blíží

24.10.21 | Lovosice

Přiblížilo se zimní období, které pro většinu z nás znamená dny pohody, radosti a těšení se na Vánoce. V Ústeckém kraji je však velká spousta lidí, pro něž neznamená zima radost, ale bez nadsázky boj o život.


Více...
 
Zima se blíží

Přiblížilo se nám zimní období, které pro většinu z nás znamená dny pohody, radosti a těšení se na Vánoce. V Ústeckém kraji je však velká spousta lidí, pro něž neznamená zima radost, ale bez nadsázky boj o život.

 

Lidé bez střechy nad hlavou se tradičně potýkají s řadou problémů, jako jsou násilí, potíže spojené s hygienou nebo obtížné shánění jídla. V těchto měsících se k jejich problémům přidává i zima. Dlouhotrvající zima našim klientům znemožňuje nejen spánek, ale mnohým způsobuje i zdravotní komplikace, a některým dokonce přivodí smrt.

 

Rozhodli jsme se proto tuto situaci řešit a zahájili velkou sbírku NADĚJE, která si klade za cíl pomoci právě této ohrožené skupině lidi. Bez vaší pomoci se to neobejde. Za každý finanční příspěvek, nebo alespoň jen sdílení naší sbírky budeme vděční. Pro přispění si nemusíte nic dlouze vyhledávat a stačí pouze kliknout na odkaz pod tímto příspěvkem.

 

Naše noclehárny ročně poskytují více než 3 500 noclehů našim klientům. Penězi tak nepřispějete pouze na chod nocleháren, ale pomůžete především konkrétním lidem. Podáte jim pomocnou ruku, protože díky vaší podpoře mohou zůstat v teplém, čistém a bezpečném prostředí. Tak má váš dar smysl, protože dáte lidem teplo, zdraví a život. Každá částka, kterou obdržíme, má větší význam, než si mnoho lidí dokáže vůbec představit.

 

Velice si vážíme vaší podpory a toho, že spolu s námi „Dáváte lidem NADĚJI“.

Odkaz na sbírku: www.darujme.cz/vyzva/1202694.


Méně...
 
Zaplatit exekuci nikdy nebylo jednodušší

Zaplatit exekuci nikdy nebylo jednodušší

23.10.21 | Štětí

Máte nedoplatek na elektřině (ČEZ), snažili jste se ho splácet, přesto jste kvůli němu v exekuci? Dlužíte zdravotní pojišťovně, jely vaše děti načerno v MHD, dohnaly vás poplatky za televizi a rozhlas? Neměli jste peníze na úhradu regulačního poplatku za pobyt v nemocnici nebo ošetření na pohotovosti? Přijde vám nespravedlivé za takovéto malé prohřešky platit v exekuci několik tisíc korun navíc?


Více...
 
Zaplatit exekuci nikdy nebylo jednodušší

Máte nedoplatek na elektřině (ČEZ), snažili jste se ho splácet, přesto jste kvůli němu v exekuci? Dlužíte zdravotní pojišťovně, jely vaše děti načerno v MHD, dohnaly vás poplatky za televizi a rozhlas? Neměli jste peníze na úhradu regulačního poplatku za pobyt v nemocnici nebo ošetření na pohotovosti? Přijde vám nespravedlivé za takovéto malé prohřešky platit v exekuci několik tisíc korun navíc?

 

Pozor! Změna zákona vám umožní zaplatit exekuci snadněji, bez velkého příslušenství – vysokých úroků a penále.

 

Jaké jsou podmínky?

 • Dlužíte „státu“ nebo institucím, ve kterých má majetkový podíl, dluh přešel do exekuce.
 • Výše původního dluhu (jistina dluhu) není omezena.
 • Zaplatit (nebo postupně splatit) původní dluh v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022.
 • Zaplatit dále náklady exekuce ve výši 907,50 Kč místo 6 500 Kč a více.

 

Co musíte udělat?

 • Vědět zda dlužíte na nájmu v městském bytě, ČEZu, za zdravotní pojištění (studium, evidence na Úřadu práce, živnost, zaměstnání v zahraničí), nemocnici, dopravnímu podniku, knihovně, škole, České televizi aj.
 • Zaplatit v uvedeném termínu (jednorázově nebo postupně) příslušnému exekutorovi jistinu dluhu (tj. např. 1 215 Kč vůči České televizi, které jsou vymáhány exekučně).
 • Zaplatit náklady exekuce ve výši 907,50 Kč příslušnému exekutorovi (je uveden na usnesení nebo exekučním příkaze) a to v uvedeném termínu.
 • Napište exekutorovi, že využíváte úhrady exekuce podle zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25).
 • Při platbách na složence nebo ve zprávě pro příjemce při platbách z bankovního účtu uvádějte poznámku „jistina“ při platbě na původní dluh (např. oněch 1 215 Kč) nebo „náklady exekuce“ při platně 907,50 Kč.

 

Uhradit exekuce v rámci tzv. „Milostivého léta“ se vyplatí!

 

Příklad z praxe (reálné exekuce): Již zmíněný dluh za koncesní poplatky za televizi… Žalovaný dluh (jistina) v exekuci činí oněch 1 215 Kč + 1 500 Kč úrok z prodlení (za 10 let) + právní náklady 11 061 Kč + náklady exekuce a odměna exekutora ve výši min. 6 500 Kč. Tj. celková vymáhaná povinnost 17 561 Kč (pro rok 2021, při nesplacení úrok a náklady exekuce narůstají).

 

Úhrada (zaplacení) v období 28. 10 – 28. 1. 2022 = 2 122,50 Kč, tj. úspora 15 438,50 Kč! A exekuce je zaplacením částky 2 122,50 Kč zcela splacena.

 

Pokud vám to i tak přijde složité, nejste si jisti nebo potřebuje poradit, jak zjistit komu dlužíte, obraťte se na naše Dluhové poradny NADĚJE. Naše služby jsou bezplatné.


Méně...
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

22.10.21 | Praha

On-line konferenci uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky


Více...
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Pod tímto názvem uspořádalo on-line konferenci Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Naši kolegové prezentovali zkušenosti z praxe.

 

Konferenci můžete shlédnout: https://www.youtube.com/watch?v=17b_lQwGSZY

 

Výstupy našich kolegů lze přehrát v následujících časech: 

1:02:40 - 1:15:35 Luboš Turzík poskytl obecné informace o fungování našich ordinací pro lidi bez domova.

3:32:30 - 3:55:00 Terénní pracovníce Michaela Márová a zdravotní sestra Petra Strnadová představily kazuistiky, které doplnily fotkami přímo z terénu nebo z ordinace.

 

Konference byla součástí projektu Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez přístřeší realizovaného v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.


Méně...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

připomeňme si, jak je možné se do ní dostat

21.10.21 | Praha

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu 


Více...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu jedné instituce, ve kterém žil asi 9 let a kde přestal řádně platit nájem. V den vystěhování byli na místě i naši terénní pracovníci, kteří panu Vilémovi nabídli pomoc, kterou nakonec přijal. Viléma převezli do jednoho z našich azylových domů. Z důvodu sociální fobie jsme mu poskytli samostatný pokoj, ve kterém se rychle aklimatizoval. Později začal aktivně spolupracovat na řešení své situace. 

Vilém pochází z neuspokojivého rodinného prostředí a nyní s nikým z blízkých nekomunikuje. Dříve pracoval na různých pozicích, ale jeho psychický stav se zhoršil natolik, že nemohl vykonávat žádné zaměstnání. Byl mu přiznán invalidní důchod 3. stupně.  Později mu byl z důvodu chybného doložení zdravotního stavu pozastaven, a Vilém tak neměl prostředky ani na živobyt,í ani na úhradu nájemného. 

S panem Vilémem jsme navštívili lékaře, vyřídili potřebná potvrzení pro správu sociálního zabezpečení a tím zajistili i obnovu vyplácení důchodu. V současné chvíli čekáme na první výplatu. 

Pouze díky tomu, že měl pan Vilém v azylovém domě ubytování i stravu zdarma, tuto situaci, kdy byl zcela bez příjmu, přežil bez úhony. Bude to ještě běh na dlouho trať. Věříme, že se nám společně podaří zlepšit kvalitu jeho života po psychické i finanční stránce. 


Jindřiška Marková

Ilustrační foto: Jiří Šourek 

 

Posledních 5 let osciluje počet exekučních řízení kolem 4,5 milionu (jedná se o exekuce vymáhané pouze soudními exekutory, nikoli exekuce vedené státem). Na ně připadá kolem 800 tisíc osob v exekuci (cca 7,5 % obyvatel ČR). Průměrně tak připadá cca 5,7 exekucí na exekuovanou osobu. Zarážející je podíl nezletilých v exekuci, který zahrnuje téměř 3 tisíce osob. Mnoho lidí nedokáže splatit následky z exekučního řízení do důchodového věku a počet osob v exekuci ve věku 65+ je cca 70 tisíc.

 

údaje společnosti Deloitte, duben 2021


Méně...
 
Náhradní výživné 2021

Náhradní výživné 2021

19.10.21 | Kadaň

Náhradní výživné je sociální dávka vyplácená od 1. července letošního roku prostřednictvím poboček úřadu práce. Určena je nezaopatřenému dítěti, které má trvalý pobyt a bydliště v České republice a jehož druhý rodič neplní svou soudem stanovenou vyživovací povinnost.


Více...
 
Náhradní výživné 2021

Náhradní výživné je sociální dávka vyplácená od 1. července letošního roku prostřednictvím poboček úřadu práce. Určena je nezaopatřenému dítěti, které má trvalý pobyt a bydliště v České republice a jehož druhý rodič neplní svou soudem stanovenou vyživovací povinnost.

 

O tuto dávku žádá zástupce dítěte, který vyplní formulář na pobočce úřadu práce v místě bydliště dítěte a doloží požadované přílohy.

 

Výše náhradního výživného se stanoví jako rozdíl mezi částkou určeného měsíčního výživného a výživným, které povinná osoba (tedy rodič-dlužník) skutečně v daném měsíci uhradila (příklad: pokud rodič místo 1 000 korun platí jen 500 korun, z úřadu práce bude zákonnému zástupci dítěte vyplácena částka 500 korun po dobu 4 měsíců).

 

Tuto dávku lze čerpat maximálně po dobu 24 měsíčních výplat. Vyplácí jedenkrát měsíčně zpětně za předchozí měsíc.

 

Na úřadu práce se dokládá a vyplňuje:

 • Žádost o náhradní výživné a Prohlášení o přijatém výživném a případném postoupení pohledávky (dostanete na úřadu práce)
 • Rodný list dítěte (nad 15 let věku dítěte potvrzení o studiu)
 • Rozhodnutí soudu (soudem schválená dohoda), která upravuje výši výživného
 • Doklad potvrzující kolik bylo (pokud bylo hrazeno) na výživném zaplaceno (výpisy z účtu, složenky, písemné potvrzení o převzetí apod.)
 • Doklad o tom, že rodič zahájil vymáhání neplaceného výživného – návrh na výkon soudního rozhodnutí nebo exekuce

 

Potřebné dokumenty se dokládají vždy po 4 měsících, aby mohla být vypočtena nová výše dávky – podle toho kolik povinný rodič zaplatil v předchozím období.

 

V naší Dluhové poradně poskytujeme poradenství o náhradním výživném a zejména pomoc se splněním prvního kroku, tedy sepsáním návrhu na exekuci/exekuční příkaz, aby mohla oprávněná osoba následně prokázat, že byl zahájen proces vymáhání dlužného výživného, jelikož právě vedená exekuce představuje nezbytnou podmínku k přiznání nároku na výplatu náhradního výživného.

 

Máte-li zájem o bližší informace k náhradnímu výživnému, kontaktujte naši poradnu na telefonním čísle 778 412 438 a objednejte se na konzultaci. Naše služby jsou zdarma.


Méně...