Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 
Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

12.02.24 | Zlín

V pátek 9. února 2024 uplynulo přesně 101 let od chvíle, kdy se v Bedihošti u Prostějova narodila paní Věra Kovaříková, naše klientka v Domě pokojného stáří.


Více...
 
Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

V pátek 9. února 2024 uplynulo přesně 101 let od chvíle, kdy se v Bedihošti u Prostějova narodila paní Věra.Byla nejstarší ze 4 dětí a podařilo se jí navzdory nelehké době vystudovat obchodní akademii v Prostějově. Pracovalajako účetní, kde se také seznámila se svým budoucím manželem. 


Postupně se jim narodily 3 děti.Později pracovala ve školství jako hospodářka a tajemnice vedoucího odboru školství. Získala dokonce titul Zasloužilý pracovník resortu školství a byla aktivní “sokolkou”. V roce 1981 nastoupila do důchodu a měla tak konečně více času na své záliby. Práci na zahradě, pěstování zeleniny i růží, četbu historických knih, poslech klasické hudby, vyšívání.  


S manželem se věnovali svým deseti vnoučatům a radovali se z jejich úspěchů. Paní Kovaříková se i ve svých 101 letech zajímá o politické, kulturní a společenské dění. Celý život vyznává ideje Tomáše GarriquaMasaryka, vlastenectví a demokracie. V loňském roce pro ni byla samozřejmostí i účast na volbě nového prezidenta.  


V současné době jí dělá největší radost setkávání se svou rodinou, vnoučaty a nyní již deseti pravnoučaty.A její recept na dlouhověkost? Střídmost, pracovitost, stálá aktivita a obětavost pro druhé. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto krásného životního příběhu a moc gratulujeme k tomuto krásnému věku.

 
Reportáž z oslavy paní Věry Kovaříkové s námi udělal také Český rozhlas Zlín https://zlin.rozhlas.cz/vychazet-lidem-vstric-je-zivotni-kredo-pani-very-kovarikove-ze-zlina-ktera-9174577.



Méně...
 
Projekt NEJDŘÍV STŘECHA stále pomáhá lidem bez domova

Projekt NEJDŘÍV STŘECHA stále pomáhá lidem bez domova

07.02.24 | Praha

Karel (23 let) se příliš nesvěřoval, jak se dostal na ulici. Vzhledem k jeho mládí a faktu, že se nikdy nezmínil o rodičích, lze předpokládat, že počátky jeho bezdomovectví...


Více...
 
Projekt NEJDŘÍV STŘECHA stále pomáhá lidem bez domova

Karel (23 let) se příliš nesvěřoval, jak se dostal na ulici. Vzhledem k jeho mládí a faktu, že se nikdy nezmínil o rodičích, lze předpokládat, že počátky jeho bezdomovectví jsou v neutěšené rodinné situaci. Karel je ze severu Čech, vyučil se lakýrníkem, v sociálně-pracovních záležitostech se téměř neorientuje. Jeho přáním bylo pracovat v automobilce Škoda Auto Mladá Boleslav. S touto motivací pracovali i sociální pracovníci nízkoprahového centra, kam se Karel přišel poradit „jak dál“. Karel okamžitě dostal lůžko na noclehárně v rámci projektu Nejdřív střecha – každý další den na ulici by jeho situaci dál zhoršoval. Mezitím s pomocí sociálních pracovníků napsal životopis, vyplnil personální dotazník do „Škodovky“ a našel si brigádu – roznášení letáků. Po čtyřech týdnech se mu podařilo najít i bydlení u známého a z noclehárny mohl odejít. Po svém odchodu se znovu obrátil na sociální pracovníky, aby mu pomohli vyřídit výpis ze zdravotní dokumentace potřebný pro nástup do „Škodovky“. Snad si tedy svůj sen pracovat zde nakonec splnil.

 

Už tři týdny střechy nad hlavou mohou pomoci vyřešit akutní krizovou situaci člověka, který právě ztratil domov. Více než polovina lidí, kteří se do projektu Nejdřív střecha zapojili, dokázala svou situaci zlepšit. V září tomu bude 10 let, co projekt pomáhá lidem bez domova opět najít stabilní zázemí pro svůj život. Děkujeme.

 

Projekt by nebylo možné realizovat bez dárců. Na www.nejdrivstrecha.cz se můžete podívat, kolik peněz už bylo vybráno, kolik použito a kolik zbývá. Veškeré získané prostředky od dárců jdou na ubytování. Projekt administruje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.


Méně...
 
Koupelny v azylovém domě ve Vršovicích prošly rekonstrukcí

Koupelny v azylovém domě ve Vršovicích prošly rekonstrukcí

I díky kampani Daruj koupelnu ženám bez domova

29.01.24 | Praha

S nadšením se chceme pochlubit výsledkem rekonstrukce koupelen v azylovém domě ve Vršovicích. Během posledního půl roku se nám podařilo zrekonstruovat 4 koupelny...


Více...
 
Koupelny v azylovém domě ve Vršovicích prošly rekonstrukcí

S nadšením se chceme pochlubit výsledkem rekonstrukce koupelen v azylovém domě ve Vršovicích. Během posledního půl roku se nám podařilo zrekonstruovat 4 koupelny v tomto důležitém ubytovacím zařízení pro ženy. Nové podoby se dočkaly koupelny pro ubytované ženy v prvním a druhém patře. V přízemí byl vytvořen široký sprchový kout pro hůře pohyblivé ženy, a také zde bude k dispozici pračka a sušička. Z důstojného hygienického zázemí se mohou těšit i zaměstnankyně azylového domu.

 

Koupelny jsme mohli zrekonstruovat díky našim pravidelným podporovatelům a skvělým dárcům z kampaně Daruj koupelnu ženám bez domova. Velké díky za štědrou podporu patří Českému sdružení Církve adventistů sedmého dne a tvůrcům Branického zázraku v čele s Janem Svěrákem. Děkujeme také společnosti Schulte TZB s.r.o. za věcný dar v podobě sanitární keramiky.

 

Mnohokrát vám děkujeme za podporu a doufáme, že se vám výsledek rekonstrukce líbí. My máme z nových koupelen velkou radost!

 

Na výslednou podobu koupelen se můžete podívat na přiložených fotografiích.

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy

 

Rekonstrukce koupelen v azylovém domě pro ženy


Méně...
 
Slavíme Mezinárodní den vzdělávání

Slavíme Mezinárodní den vzdělávání

24.01.24 | Praha

Dnes, 24. ledna, slavíme Mezinárodní den vzdělávání. Je to den, který připomíná důležitost vzdělávání po celém světě...


Více...
 
Slavíme Mezinárodní den vzdělávání

Dnes, 24. ledna, slavíme Mezinárodní den vzdělávání. Je to den, který připomíná důležitost vzdělávání po celém světě. To je základem našeho osobního a společenského růstu a je klíčovým faktorem pro dosahování našich cílů a snů. 

 

Jedna ze služeb, které v NADĚJI nabízíme, je právě i vzdělávání pro lidi, kteří poskytují služby sociální prevence, sociální péči nebo poradenství. V předešlém roce NADĚJE realizovala vzdělávání pro více než 900 lidí, a to jak z řad našich zaměstnanců, tak i pro lidi z nejrůznějších organizací napříč celou republikou. 

 

Portfolio akreditovaných vzdělávacích programů, které NADĚJE spravuje, činí bezmála 60 kurzů. Jedná se o kurzy zaměřené na práci s lidmi ve stáří, lidmi bez domova, dluhové poradenství, péči o zaměstnance a další. 

 

Více o vzdělávání v NADĚJI se můžete dozvědět na tomto odkaze:

https://kurzy-nadeje.cz/ 

 

Text: Filip Gabrhelík, vedoucí vzdělávání NADĚJE


Méně...
 
Ukrajinské sestry našly naději a domov v Kadani

Ukrajinské sestry našly naději a domov v Kadani

23.01.24 | Kadaň

Na počátku války na Ukrajině odešly sestry Nadiia a Neila do České republiky zejména kvůli obavám o své děti. Nadiia je matkou tříletého syna a jedenáctileté dcery, Neila má pětiletou dceru. 


Více...
 
Ukrajinské sestry našly naději a domov v Kadani

Na počátku války na Ukrajině odešly sestry Nadiia a Neila do České republiky zejména kvůli obavám o své děti. Nadiia je matkou tříletého syna a jedenáctileté dcery a Neila má pětiletou dceru.

 

Původně si myslely, že válka rychle skončí. Nyní si uvědomují, že to bude trvat déle. S pomocí našeho projektu Housing First a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) získaly důstojné ubytování v Kadani. Obě sestry jsou nyní zaměstnány, navštěvují kurzy českého jazyka a samy chtějí pomáhat těm, kteří to potřebují.

 

Nadiia a Neila pocházejí z města Bílá Cerkva v Kyjevské oblasti na Ukrajině. Svoji zemi se rozhodly opustit v březnu 2022, krátce poté, co začala invaze. „Nechtěly jsme, aby naše děti byly v nebezpečí,“ říká Nadiia. Nejdříve vůbec nevěděly, kam jít. Nakonec jim pomoc nabídla kamarádka žijící trvale v Česku. Cesta z Ukrajiny do České republiky jim trvala tři dny.

 

Krajské asistenční centrum v Ústí nad Labem jim zajistilo ubytování v Kadani na internátu, který slouží i studentům z nedalekého učiliště. Cena jednoho pokoje činila 14 tisíc korun, což pro ně byla velmi vysoká částka, neboť pouze jedna ze sester měla v té době práci. „Spořit v takové situaci na kauci a dostat se k běžnému komerčnímu pronájmu pro ně bylo zcela nemožné, hlavní prioritou bylo alespoň udržet stávající bydlení,“ vysvětluje Petr Kučera, sociální pracovník našeho projektu Housing First pro region Kadaň.

 

Během pobytu na internátu narazily sestry na leták NADĚJE k projektu Housing First. Spojily se se sociálním pracovníkem a probraly s ním svoje možnosti a preference ohledně bydlení. Od konce listopadu 2023 žijí v třípokojovém bytě. Škola je od jejich bydliště vzdálená 15 minut chůze. Obě již také pracují, a to v nedalekém Klášterci nad Ohří, a jsou vděčné, že zaměstnavatel přizpůsobuje jejich směny tak, aby se alespoň jedna z nich mohla starat o děti. Dále navštěvují kurzy českého jazyka a věří, že až se jejich čeština zlepší, dostanou i zajímavější pracovní nabídky.

 

Návrat na Ukrajinu v tuto chvíli neplánují. „Pro děti je budoucnost zde v České republice lepší,“ shodují se. Zároveň zdůrazňují, jak je důležité, aby si lidé vzájemně pomáhali. „Například dnes jdeme na školní trh koupit dětské řemeslné výrobky. Výtěžek bude použitý na pomoc dalším lidem. Někomu pomůžeme my – někdo jiný zase pomůže nám. Kruh pomoci se otáčí, to je to, čemu my věříme a snažíme se žít tímto způsobem,“ uzavírá Nadiia.

 

Nalezení lepšího bydlení pro Nadiiu a Neilu bylo možné díky podpoře Mezinárodní organizace pro migraci a prostředkům, jež poskytla vláda Japonska.

 

Článek byl se svolením autora převzat z originálu


Méně...
 
Sbírka na pomoc dětem s bolavou duší je u konce

Sbírka na pomoc dětem s bolavou duší je u konce

22.01.24 | Terezín

Rádi bychom vám poděkovali za vaši obrovskou štědrost. Ve sbírce na pomoc dětem s bolavou duší jste darovali skvělých 197 328 korun, čímž jste překročili původní cílovou částku ve výši 150 tisíc korun.


Více...
 
Sbírka na pomoc dětem s bolavou duší je u konce

Rádi bychom vám poděkovali za vaši obrovskou štědrost. Ve sbírce na pomoc dětem s bolavou duší jste darovali skvělých 197 328 korun, čímž jste překročili původní cílovou částku ve výši 150 tisíc korun.

 

Díky vybraným prostředkům budeme schopni poskytnout citlivou a včasnou péči dětem a jejich rodinám v našich nových Centrech duševního zdraví v Chomutově a Žatci. Současně zvýšíme kvalitu našich služeb v Centru v Terezíně.

 

Vážíme si každé podpory, vaše důvěra má pro nás velký význam. Společně můžeme ovlivnit budoucnost dětí a mládeže s psychickými problémy.


Méně...