Zlín

 
 
 
 
 
 
Věk je jenom číslo. Navýšili jsme věkovou hranici pro klienty  sociální rehabilitace

Věk je jenom číslo. Navýšili jsme věkovou hranici pro klienty sociální rehabilitace

29.02.24
Ve službě sociální rehabilitace jsme navýšili věkovou hranici klientů kterým můžeme naši službu poskytovat na 80 let. Původní hranici 64 let by totiž naši klienti hned v několika případech překročili…
Více...
 
Věk je jenom číslo. Navýšili jsme věkovou hranici pro klienty  sociální rehabilitace

I když je našim mottem to, že pomáháme lidem s mentálním postižením žít stejný život jako jejich vrstevníci, místo toho, aby se naši klienti v 65 letech těšili z „důchodu“ a v pracovních povinnostech polevili, jsou mnohdy právě v tomto věku na zase na začátku. Na začátku nové éry, kdy se o sebe musí postarat víceméně sami, protože jejich rodiče už většinou zemřeli, nebo prostě zestárli a sami potřebují, aby jim někdo pomáhal.

 

A tak se běžně stává, že se naši klienti mnohdy teprve po šedesátce učí vařit, prát, postarat se o sebe a domácnost, nakoupit si, naučit se vyřídit si, co potřebují, když to za ně dříve dělali rodiče. Samozřejmě s dobrým úmyslem, ač ne zcela domyšleným.

 

A víte co? Jde jim to moc dobře. Někdy si ale postesknou nad tím, že kdyby je rodiče nebo sourozenci, se kterými žijí, k vaření, rozhodování o sobě či vyřizování různých záležitostí pustili dříve, naučili by se toho mnohem víc, více by si v tom věřili nebo by jim učení šlo zkrátka snáze.


Méně...
 
Všichni máme nějaká přání...

Všichni máme nějaká přání...

21.02.24

Malá, velká, některá jsou splnitelná, jiná z říše snů. Jedno malé – velké přání bylo díky našemu správci Davidovi Hrůzkovi vyslyšeno a splněno jednomu z našich klientů.


Více...
 
Všichni máme nějaká přání...

Pan Němeček je rodák z Uherského Hradiště a velký fanoušek jejich fotbalového klubu 1. FC Slovácko. Kvůli zdravotním potížím se bohužel poslední roky na fotbal nedostal. Když se ale dověděl, že přijede do Zlína jeho oblíbený klub hrát fotbalový zápas s FC Zlín a dopravu s doprovodem na zápas mu nabídl náš ochotný správce, bylo rozhodnuto.

 

To, že každý fandil jinému týmu jim náladu nezkazilo a fotbal i krásné nedělní počasí si parádně užili. V médiích často slyšíme, že si máme plnit svá přání a sny. Ale je moc fajn, když občas pomůžeme splnit přání i někomu jinému.


Méně...
 
Vzděláváme klienty s mentálním handicapem v oblasti našich práv a povinností

Vzděláváme klienty s mentálním handicapem v oblasti našich práv a povinností

16.02.24

Každé pondělí se společně s našimi klienty služeb chráněného bydlení, sociálně – terapeutických dílen a sociální rehabilitace věnujeme diskusi o tématech zaměřených na naše práva, ale také povinnosti.


Více...
 
Vzděláváme klienty s mentálním handicapem v oblasti našich práv a povinností

V prostorech naší kanceláře na Office 13 s kolegy z chráněného bydlení, sociálně – terapeutických dílen a sociální rehabilitace každý čtvrtek připravujeme náplň takzvaných “Metodických kolegií”. Každé pondělí se potom společně s našimi klienty těchto tří služeb věnujeme diskusi o tématech zaměřených na naše práva, ale také povinnosti. 
 
Nyní jsme si vzali na paškál téma dospělosti. Co to dospělost znamená? Jak vypadá takový dospělý člověk? Jak se k sobě dospělí chovají? Co dospělý může a co nesmí? Jak spolu dospělí komunikují a jak vyjadřují své potřeby? Co to znamená přijmout odpovědnost za své činy? Jak umět říci ne a nepřijít o blízkost? To vše jsou složité otázky, na které klienti na pondělních setkáních hledají odpovědi prostřednictvím diskuse, hraní rolí a dalších technik. My jsme jim pouze průvodci, na vše totiž přijdou sami. 
 
Je důležité mít na paměti, že lidé s mentálním postižením jsou lidé jako my. Mají své touhy, přání, radosti a starosti. Chtějí dělat to, co je baví, mít kousek svého soukromí a mít možnost dělat taky věci po svém. Mít domov, blízkého člověka, zažít pocit přijetí. A především být vnímán jako rovnocenná lidská bytost. 


Méně...
 
Neobyčejný příběh lásky manželů Mikulenkových

Neobyčejný příběh lásky manželů Mikulenkových

14.02.24

Dnešní den patří svatému Valentinovi, který je po celém světe uctíván jako patron zamilovaných. Pojďte se společně s námi podívat na příběh lásky manželů Mikulenkových.


Více...
 
Neobyčejný příběh lásky manželů Mikulenkových

Dobře si vybrat partnera a prožít s ním spokojeně celý život po boku je snem mnohých z nás. Manželům Mikulenkovým se tento sen splnil. Seznámili se spolu v baťovské továrně, kde oba pracovali. Zamilovali se, byla svatba, koupili si baťovský půldomek a tam společně vychovali 4 děti. Jejich společnou zálibou byla především péče o zahrádku a túry ve Vysokých Tatrách. S přibývajícími lety jim už bohužel zdravotní stavnedovoloval zůstat doma, a proto k nám do domova v polovině loňského roku přišel pan Mikulenka. I přes toto odloučení za ním jeho žena s pomocí rodiny každý den chodila na návštěvu. Uběhlo několik měsíců a dočkala se umístění i paní Mikulenková a nyní spolu sdílejí stejný pokoj. Mohou tedy vedle sebe zůstat až do posledního okamžiku jejich života. Letos v létě spolu oslaví krásné 70. výročí svatby (platinová svatba!) a my jsme moc rádi, že u toho budeme moct být s nimi.


Méně...
 
Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

12.02.24

V pátek 9. února 2024 uplynulo přesně 101 let od chvíle, kdy se v Bedihošti u Prostějova narodila paní Věra Kovaříková, naše klientka v Domě pokojného stáří.


Více...
 
Naše klientka paní Kovaříková oslavila 101 let

V pátek 9. února 2024 uplynulo přesně 101 let od chvíle, kdy se v Bedihošti u Prostějova narodila paní Věra.Byla nejstarší ze 4 dětí a podařilo se jí navzdory nelehké době vystudovat obchodní akademii v Prostějově. Pracovalajako účetní, kde se také seznámila se svým budoucím manželem. 


Postupně se jim narodily 3 děti.Později pracovala ve školství jako hospodářka a tajemnice vedoucího odboru školství. Získala dokonce titul Zasloužilý pracovník resortu školství a byla aktivní “sokolkou”. V roce 1981 nastoupila do důchodu a měla tak konečně více času na své záliby. Práci na zahradě, pěstování zeleniny i růží, četbu historických knih, poslech klasické hudby, vyšívání.  


S manželem se věnovali svým deseti vnoučatům a radovali se z jejich úspěchů. Paní Kovaříková se i ve svých 101 letech zajímá o politické, kulturní a společenské dění. Celý život vyznává ideje Tomáše GarriquaMasaryka, vlastenectví a demokracie. V loňském roce pro ni byla samozřejmostí i účast na volbě nového prezidenta.  


V současné době jí dělá největší radost setkávání se svou rodinou, vnoučaty a nyní již deseti pravnoučaty.A její recept na dlouhověkost? Střídmost, pracovitost, stálá aktivita a obětavost pro druhé. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto krásného životního příběhu a moc gratulujeme k tomuto krásnému věku.

 
Reportáž z oslavy paní Věry Kovaříkové s námi udělal také Český rozhlas Zlín https://zlin.rozhlas.cz/vychazet-lidem-vstric-je-zivotni-kredo-pani-very-kovarikove-ze-zlina-ktera-9174577.Méně...
 
Do denního stacionáře poptáváme vlnu a zbytky z ní

Do denního stacionáře poptáváme vlnu a zbytky z ní

17.01.24

Pokud by se vám doma válela nevyužitá klubíčka a rádi byste nás tímto podpořili, budeme rádi když se s nimi za námi zastavíte.


Více...
 
Do denního stacionáře poptáváme vlnu a zbytky z ní

Vlnu používáme na výrobu různých dekorací na příklad kytičky, ptáčky a andělíčky a některé klientky také háčkují. Pokud by se vám doma válela nevyužitá klubíčka a rádi byste nás tímto podpořili, budeme rádi když se s nimi za námi zastavíte.

 

Vlnu můžete nosit na recepci v přízemí do našeho Domova pokojného stáří na adrese: Dům pokojného stáří Naděje Zlín, Okružní 5550, v čase 7:00 – 18:00 ve všední dny a 8:00 – 18:00 o víkendu. Děkujem.


Méně...