Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

22.10.21

On-line konferenci uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky


Více...
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Pod tímto názvem uspořádalo on-line konferenci Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Naši kolegové prezentovali zkušenosti z praxe.

 

Konferenci můžete shlédnout: https://www.youtube.com/watch?v=17b_lQwGSZY

 

Výstupy našich kolegů lze přehrát v následujících časech: 

1:02:40 - 1:15:35 Luboš Turzík poskytl obecné informace o fungování našich ordinací pro lidi bez domova.

3:32:30 - 3:55:00 Terénní pracovníce Michaela Márová a zdravotní sestra Petra Strnadová představily kazuistiky, které doplnily fotkami přímo z terénu nebo z ordinace.

 

Konference byla součástí projektu Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez přístřeší realizovaného v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.


Méně...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

připomeňme si, jak je možné se do ní dostat

21.10.21

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu 


Více...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu jedné instituce, ve kterém žil asi 9 let a kde přestal řádně platit nájem. V den vystěhování byli na místě i naši terénní pracovníci, kteří panu Vilémovi nabídli pomoc, kterou nakonec přijal. Viléma převezli do jednoho z našich azylových domů. Z důvodu sociální fobie jsme mu poskytli samostatný pokoj, ve kterém se rychle aklimatizoval. Později začal aktivně spolupracovat na řešení své situace. 

Vilém pochází z neuspokojivého rodinného prostředí a nyní s nikým z blízkých nekomunikuje. Dříve pracoval na různých pozicích, ale jeho psychický stav se zhoršil natolik, že nemohl vykonávat žádné zaměstnání. Byl mu přiznán invalidní důchod 3. stupně.  Později mu byl z důvodu chybného doložení zdravotního stavu pozastaven, a Vilém tak neměl prostředky ani na živobyt,í ani na úhradu nájemného. 

S panem Vilémem jsme navštívili lékaře, vyřídili potřebná potvrzení pro správu sociálního zabezpečení a tím zajistili i obnovu vyplácení důchodu. V současné chvíli čekáme na první výplatu. 

Pouze díky tomu, že měl pan Vilém v azylovém domě ubytování i stravu zdarma, tuto situaci, kdy byl zcela bez příjmu, přežil bez úhony. Bude to ještě běh na dlouho trať. Věříme, že se nám společně podaří zlepšit kvalitu jeho života po psychické i finanční stránce. 


Jindřiška Marková

Ilustrační foto: Jiří Šourek 

 

Posledních 5 let osciluje počet exekučních řízení kolem 4,5 milionu (jedná se o exekuce vymáhané pouze soudními exekutory, nikoli exekuce vedené státem). Na ně připadá kolem 800 tisíc osob v exekuci (cca 7,5 % obyvatel ČR). Průměrně tak připadá cca 5,7 exekucí na exekuovanou osobu. Zarážející je podíl nezletilých v exekuci, který zahrnuje téměř 3 tisíce osob. Mnoho lidí nedokáže splatit následky z exekučního řízení do důchodového věku a počet osob v exekuci ve věku 65+ je cca 70 tisíc.

 

údaje společnosti Deloitte, duben 2021


Méně...
 
Ženy bez domova jsou kreativní

Ženy bez domova jsou kreativní

Veselé podzimní tvoření

12.10.21

Podzim zahájil náš azylový dům pro ženy ve Vršovicích tradičně - arteskupinou.


Více...
 
Ženy bez domova jsou kreativní

 

Podzim zahájil náš azylový dům pro ženy ve Vršovicích tradičně - arteskupinou. Odpolední procházka za účelem sbírání listů se završila tvorbou lesních žínek, které si obyvatelky samy pojmenovaly. Nově u nás můžete narazit i na Anču Julčovou, Lesanku Nadějnou nebo Žanetu Zelenou.

 

Text a foto: Irena Burmeková, vedoucí AD


Pomáhejte s námi dávat NADĚJI lidem bez domova v Praze https://www.darujme.cz/projekt/1060

Pojďme jim společně zajistit důstojnější a bezpečnější život.

V Praze každý den pomůžeme 524 lidem.

Děkujeme!

 

 


Méně...
 
Přespání v bezpečí

Přespání v bezpečí

11.10.21

Na adrese Na Slupi 12 na Praze 2 najdete naši noclehárnu pro muže bez domova.


Více...
 
Přespání v bezpečí

Na adrese Na Slupi 12 na Praze 2 najdete naši noclehárnu pro muže bez domova. Je to jedno z našich nejstarších středisek, kde poskytujeme sociální služby už od roku 1994. Ale až o 10 let později začal objekt sloužit jako již zmíněná noclehárna.

 

Na ulici spí člověk bez domova tak na půl oka, je pořád ve střehu před různými riziky – napadením, okradením apod. V noclehárně nalezne před těmito hrozbami útočiště a může si v klidu odpočinout a načerpat síly do nového dne.

 

Každý rok využije tuto pomoc zhruba 160 mužů, což je dlouholetý průměr. I zde, stejně jako v našich ostatních službách, roste průměrný věk příchozích. Loni to bylo 46 let. V roce 2020 bylo nejstaršímu obyvateli 78 let. Za posledních deset let prošlo dveřmi noclehárny 1256 lidí. 

 

Pomáhejte s námi dávat NADĚJI lidem bez domova v Praze https://www.darujme.cz/projekt/1060

Moc vám děkujeme!

 


Méně...
 
Světový den bezdomovectví

Světový den bezdomovectví

10.10.21

Je právě dnes. Připomínáme si ho už od roku 2010.


Více...
 
Světový den bezdomovectví

Je právě dnes. Připomínáme si ho už od roku 2010.

 

Zanedlouho začne nejnáročnější etapa roku pro lidi bez domova. Zima. Podle našich zkušeností je také současné podzimní období hodně rizikové. Právě přechod z teplého do chladnějšího počasí mohou lidé bez domova často podcenit, což se podepíše na jejich zdravotním stavu a bohužel mnohdy i na životě. Je to vlastně takový paradox. Nejvíce lidí umírá před zimou a také po ní. Často potkáváme lidi v terénu v zimě a říkáme si, jak to mohou přežít. Pak přijde oteplení a s nimi i zprávy, že někteří, které jsme znali, zemřeli. 


V noci na pondělí mají teploty poprvé klesnout pod nulu. Umíte si představit, jaké to je, probudit se venku do takového rána? Mnohdy s mizerným oblečením a ještě horší přikrývkou (pokud vůbec nějakou máte).

 

Počet lidí bez domova v Česku v posledním desetiletí stoupl zhruba na dvojnásobek. Zatímco sčítání lidu v roce 2011 zaznamenalo 11 496 lidí bez domova, o osm let později, tedy v roce 2019, jich podle průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí bylo už zhruba 23 830.  

 

Pomáhejte s námi lidem bez domova https://www.darujme.cz/darovat/1060

Děkujeme vám!


Méně...
 
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš

06.10.21

Mladí lidé bez domova z denního centra Bolzanova strávili čtyři dny v Jizerských horách.


Více...
 
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš

Mladí lidé bez domova z denního centra Bolzanova strávili čtyři dny v Jizerských horách. Na rozdíl od nedávného výjezdu, který prověřil hlavně fyzické vlohy a schopnost spolupráce, tento pobyt byl zaměřený na mentální rozvoj, sebepoznání, kritické myšlení a dialog. To vše je totiž při cestě zpět z ulice zásadní. Obvyklou tréninkovou metodu Cesta hrdiny tentokrát nahradili Divadlem utlačovaných a odvezli si opět cenné zkušenosti, které jim budou každodenní posilou.

 

 

 


Méně...