Praha

 
 

CO NABÍZÍME

Ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích města, krátkodobé pracovní aktivity, zdravotní ošetření v ordinacích praktického lékaře, gynekologie, stomatologie a psychiatrie.

 

NAŠE POSLÁNÍ

Pomáhat lidem bez domova, aby mohli žít důstojnější a bezpečnější život, a přispívat ke zlepšení či řešení jejich nepříznivé situace lidským přijetím, materiální pomocí, odbornou radou, zdravotní péčí a ubytováním.

 

NAŠE HODNOTY

ZÁJEM Aktivně reagujeme na situace a jde nám o jejich řešení.

SPOLUPRÁCE Stavíme na úctě, respektu, sdílení a porozumění.

STABILITA Držíme stálý kurz. Vytváříme bezpečné zázemí, vytrvale budujeme důvěru.

ODBORNOST Dlouhodobě vyvíjíme a uplatňujeme nové způsoby a postupy práce s lidmi bez domova.

 

VÍCE O NÁS

Působíme v Praze již od roku 1991. Seznamte se s naší historií, prohlédněte si fotogalerii nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality nebo se stát našimi příznivci na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

 

DOPLŇKOVÉ PROJEKTY

Jsme zapojeni v projektu NEJDŘÍV STŘECHA, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

Jsme realizátorem projektu STŮL PRO JEDNOHO, který podporuje lidi bez domova získáním jedné porce hlavního jídla denně. Strava je poskytována zdarma prostřednictvím zapojených provozovatelů stravovacích služeb.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte jedno z našich nízkoprahových denních center nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

NAŠLI JSTE BEZDOMOVCE A CHCETE MU POMOCI?

V případě, že je v pořádku (může se sám pohybovat a je schopen pochopit sdělované informace), doporučte mu, aby sám využil naše služby. Pokud není v ohrožení života, ale je v zanedbaném hygienickém stavu nebo se hůře pohybuje, kontaktujte pracovníky terénního programu, v případě, že je bezdomovec v ohrožení života, zavolejte zdravotnickou záchrannou službu.

 
 
Velikonoční přání

Velikonoční přání

03.04.15
Děkujeme Vám za přátelství a přejeme krásné velikonoční svátky a hodně elánu do jarních dnů. 
Více...
 
Velikonoční přání

Děkujeme Vám za přátelství a přejeme krásné velikonoční svátky a hodně elánu do jarních dnů. 


Méně...
 
Středisko U Bulhara ve velikonočním kabátě

Středisko U Bulhara ve velikonočním kabátě

03.04.15
V pondělí 30. března se sešli klienti i pracovníci NADĚJE ve středisku U Bulhara, aby vytvořili velikonoční dekorace a jeho prostor svátečně vyzdobili.
Více...
 
Středisko U Bulhara ve velikonočním kabátě

V pondělí 30. března se sešli klienti i pracovníci NADĚJE ve středisku U Bulhara, aby vytvořili velikonoční dekorace a jeho prostor svátečně vyzdobili. Stejně jako při vánoční výtvarné dílně i tentokrát se zkoušely různé techniky zdobení vajec, klasických i kašírovaných, výroby jarních motivů a barvení obrázků. 

I lidé bez domova jsou velmi zruční a mají talent i umělecké cítění. Nechybí jim chuť tvořit a podílet se na společném cíli, když dostanou důvěru a příležitost. Přesvědčíte se o tom v naší fotogalerii

Krásné Velikonoce!


Méně...
 
Týden plný událostí v Záběhlicích

Týden plný událostí v Záběhlicích

Italská hostina, Josefská zábava a noví „terapeuti“

26.03.15
Minulý týden byl pro naše dříve narozené klienty v Záběhlicích nabitý zážitky.
Více...
 
Týden plný událostí v Záběhlicích

Minulý týden byl pro naše dříve narozené klienty v Záběhlicích nabitý zážitky. 

 

V úterý 17. března připravili zaměstnanci azylového domu pro jeho obyvatele překvapení v podobě dvou nových členů. Ale ne ledajakých, jsou to Floridští modří raci. Pracovníci se na ně složili, zprovoznili nevyužívané akvárium a nový terapeutický prvek domu je na světě. A proč „terapie“? Jednak je to skutečně uklidňující, ty dva, na první pohled křehké, tvory pozorovat a zároveň probouzí u klientů i zájem a zvědavost jak porostou, jak moc se hýbou a přemísťují a jestli třeba i brzo nějaký nepřibude? Jsou to totiž sameček a samička.

Fotogalerie

 

Hned ve středu zažil dům pro změnu velkou italskou hostinu. Opravdu labužnickou večeři uvařil pan Sinisi, rodilý jihoevropan. S manželkou připravili čtyřchodové menu. Jako předkrm se podávala bruschetta s česnekem a oregánem, následoval těstovinový salát s rajčaty a mozzarellou, hlavním pokrmem byla roláda z mladého selátka s opečenými rozmarýnovými bramborami a sladkou tečku udělala italská buchta. Klienti si moc pochutnali a to, že se tito milí manželé o ně zajímají a věnovali jim s takovým nadšením svůj volný čas,  pro ně byla nevšední, radostná zkušenost. Děkujeme!

Fotogalerie

 

A ani ve čtvrtek nebyl v Záběhlicích obvyklý klid. A proč? No bylo přece Josefa! A ten se už od nepaměti notně slaví. Sešli se klienti, pracovníci i zaměstnanci z jiných středisek. Byla to příležitost nejen k zábavě ale i ke vzpomínání, sdílení a vděčnosti. Děkovali kolegové i klienti. Ti to dokonce sepsali a „černé na bílém“ předali vedoucí domu. Ona i ostatní pracovníci měli radost z milých slov. I další program byl bohatý. Oblíbené duo Do ouška, Milan Egem a Pavel Jaroš, doprovázelo celé odpoledne známými melodiemi, premiéru měla i hra na okarínu, jedna z klientek si připravila humornou scénku a vesele se tančilo.  

Fotogalerie

 


Méně...
 
V Bolzanově 7 „plackujeme“ – díky podpoře od Nadace Pangea

V Bolzanově 7 „plackujeme“ – díky podpoře od Nadace Pangea

Nový způsob komunikace mladých lidí bez domova s veřejností

18.03.15
V rámci projektu "Zaplňte Prahu plackami" jsme v našem středisku pro mladé lidi bez domova začali 23. února s novou aktivitou - výrobou placek. Díky
Více...
 
V Bolzanově 7 „plackujeme“ – díky podpoře od Nadace Pangea

V rámci projektu "Zaplňte Prahu plackami" jsme v našem středisku pro mladé lidi bez domova začali 23. února s novou aktivitou - výrobou placek. Díky finančnímu daru 10.000,- Kč od Nadace Pangea jsme koupili plackovač, řezačku a základní materiál na jejich tvoření. 

Každé pondělí od 16.00 do 18.00 hodin mají klienti možnost si zkompletovat vlastní placku. Pod vedením terapeuta Jakuba Marka zkouší mládež různými technikami navrhovat motivy - např. stažením grafických vzorů, kolážemi obrázků z novin a časopisů, autorskými kresbami a malováním - zkrátka tím co je komu blízké a co koho baví.  Také dali dohromady několik sloganů: „víc hlav víc vší“, „ulice je nejvyšší úroveň vzdělání“, „chci dovolenou, tak mi dejte práci“, „bezdomovec je člověk jako každý jiný“, „jak dlouhá je pro bezdomovce cesta domů“.. To přispívá k uvědomování si a rozvíjení vlastních talentů, schopností, vnitřní motivace a také vyrovnávání se se současným životem i s minulostí. 

K manipulaci se strojem je potřeba trocha zručnosti a cviku, ne vždy to jde hladce a klienti právě při tom mohou poznat a naučit se zvládat svoje emoce. Cílenou prací, soustředěním a tvořením dokazují nejen okolí ale mnohdy především sami sobě, že jsou schopni samostatně uvažovat, po něčem toužit a něčeho dosáhnout. S tím pocitem pak svoji placku hrdě nosí. Anebo ji ponechají ve středisku, kde poslouží jako malý dárek praktikantům, dobrovolníkům, či podporovatelům NADĚJE.   

Projekt má za cíl, kromě terapie klientů, přispět k informovanosti o problematice bezdomovectví a destigmatizaci lidí bez přístřeší. Několik opravdu povedených motivů vybereme a placky i jejich výrobu budeme prezentovat, kde to jen půjde. Věříme, že „plackami Prahu zaplníme“! 

 

Fotogalerie


Méně...
 
Spolupráce našeho střediska U Bulhara a sociálních kurátorů funguje

Spolupráce našeho střediska U Bulhara a sociálních kurátorů funguje

13.03.15
V pátek dne 6.3.2015 proběhlo setkání pražských sociálních kurátorů a pracovníků denního centra NADĚJE U Bulhara. 
Více...
 
Spolupráce našeho střediska U Bulhara a sociálních kurátorů funguje

V pátek dne 6.3.2015 proběhlo setkání pražských sociálních kurátorů (sociálních pracovníků městských úřadů) a pracovníků denního centra NADĚJE U Bulhara. 

Denní centrum s pražskými kurátory úzce spolupracuje a cílem setkání proto bylo vzájemně si předat zpětnou vazbu, sdělit novinky v rámci poskytovaných služeb a osobně sdílet řešení jednotlivých situací. Mluvilo se například o postupech pomoci při propuštění člověka z výkonu trestu, nebo při vyřizování rodných listů klientů. Kurátorům se také dostala informace o změnách v harmonogramu provozu střediska anebo o chodu ordinace.  

„Setkání proběhlo v báječné atmosféře a bylo velmi přínosné. Vzájemně jsme se obohatili o své nově získané zkušenosti“ řekla Jaroslav Daško Zemanová, vedoucí denního centra.

Za účast velmi děkujeme kurátorům z městské části Praha 1, Praha 2, Praha3, Praha4 , Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 10, Praha 12, Praha 14, Praha 15, Praha 17, Praha 22 a paní Mgr.Marice Jelínkové z Magistrátu Hlavního města Prahy.

 

Fotogalerie


Méně...
 
Osudy lidí bez domova ukazují fotografie umístěné na stěnách kostela

Osudy lidí bez domova ukazují fotografie umístěné na stěnách kostela

Výstavu lze navštívit v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze od 25. 1. do 17. 2. 2015

21.01.15
Výstavu Osudy/ pohledem pokory s nadějí připravil fotograf Martin Pokora ve spolupráci s organizací NADĚJE.
Více...
 
Osudy lidí bez domova ukazují fotografie umístěné na stěnách kostela

Výstavu Osudy/ pohledem pokory s nadějí připravil fotograf Martin Pokora ve spolupráci s organizací NADĚJE. Snímky lidí bez domova umístili přímo v interiéru kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze. Veřejnost fotografie uvidí poprvé 25. ledna.

V úterý 27. ledna ve 20 h. se v rámci výstavy sejde s veřejností Tomáš Halík, fotograf Martin Pokora, zakladatel NADĚJE Ilja Hradecký a pracovníci služeb pro lidi bez domova k debatě o bezdomovectví. Zamyslí se např. nad otázkami: Dokážeme vidět a pochopit příčiny bezdomovectví? Vnímáme, že problém reálně existuje a že se týká celé společnosti - rodiny, příbuzných, sousedů, okolí - tedy těch, mezi nimiž žijeme?

„Je skvělé, že výstavu můžeme uvést právě v Akademické farnosti při kostele Nejsv. Salvátora. Vnímáme toto místo - i díky osobě zdejšího faráře Tomáše Halíka - jako prostor otevřený všem bez rozdílu ke kladení otázek a bourání předsudků. O to jde také nám v NADĚJI - otvírat dialog, měnit stereotypy dosavadního smýšlení. Konkrétně u této výstavy se to týká tématu bezdomovectví,“ řekl ředitel NADĚJE Praha Jan Kadlec.

Fotograf Martin Pokora se snaží postihnout pocity lidí, kteří nemají domov. Snímky vznikají v jejich prostředí - tedy ne v azylových domech či noclehárnách. Autor dosud navštívil patnáct míst, kde lidé bez domova žijí. Fotografování probíhalo za účasti dvou terénních pracovníků NADĚJE. Ti předem vytipovali lokality a s jejich obyvateli možnost dokumentování domluvili.

Výstava bude probíhat od 25. ledna do 17. února v kostele Nejsvětějšího Salvátora. K shlédnutí bude v době konání bohoslužeb, tedy v neděli ve 14 a ve 20 h. a v úterý v 19 h.

 

Více o projektu: www.pokorasnadeji.cz

 

Podrobnosti o avizované debatě a diskutujících viz: Hřivny nejsou rozděleny rovnoměrně


Méně...