Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Zakoupením street artového díla na e-shopu NADĚJE podpoříte lidi bez domova

Zakoupením street artového díla na e-shopu NADĚJE podpoříte lidi bez domova

13.03.24

Unikátní projekt Ulice pomáhá ulici vzbuzuje zájem veřejnosti, a to nejen uměleckým směrem, ale také svým sociální přesahem. Komunita street artových umělců se rozhodla vrátit ulici...


Více...
 
Zakoupením street artového díla na e-shopu NADĚJE podpoříte lidi bez domova

Unikátní projekt Ulice pomáhá ulici vzbuzuje zájem veřejnosti, a to nejen uměleckým směrem, ale také svým sociální přesahem. Komunita street artových umělců se rozhodla vrátit ulici to, co ona jim pro svou uměleckou činnost poskytla a rozhodla se tak podpořit lidi, kteří svůj život na ulici žijí každý den, ať je léto nebo zima. Chápou problémy lidí bez domova a snaží se je podpořit tak, jak nejlépe umí. Jejich zapojení je pro nás obrovským přínosem, protože se prostřednictvím umění problematika, kterou se zabýváme už více jak třicet let, dostane i tam, kde by se o ni běžně nemluvilo.

 

https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice

 

Projekt v nedávné době dokonce získal uznání poroty Ceny Ladislava Čerycha za ukázkový Čin roku 2023, který posiluje občanskou společnost. A my jsme na to moc hrdí! Buďte i Vy součástí jedinečného projektu, na kterém spolupracujeme s předními českými street artisty.

 

A jak to funguje? Zakupte litografii nebo signovaný autorský digitální tisk a přispějete lidem přežívající na ulici a ve veřejném prostoru. Získané prostředky využijeme na posílení aktivit, které nejsou běžnou součástí poskytovaných služeb, ale budou jakýmsi nadstandardem toho, co běžně nabízíme. 

 

Děkujeme.


Méně...
 
Hledáme vedoucího terénního programu

Hledáme vedoucího terénního programu

12.03.24

Být vedoucím terénního programu pro lidi bez domova nabízí řadu pozitiv, jak pro individuální rozvoj, tak pro společnost. Budete mít možnost rozvíjet...


Více...
 
Hledáme vedoucího terénního programu

Být vedoucím terénu je super! Proč?

 

Být vedoucím terénního programu pro lidi bez domova nabízí řadu pozitiv, jak pro individuální rozvoj, tak pro společnost.

 

Budete mít možnost rozvíjet vlastní dovednosti a získáte cenné zkušenosti. Tato práce vyžaduje také kreativní myšlení, schopnost rychle reagovat na nečekané situace a efektivně spolupracovat s různými skupinami lidí, od klientů přes kolegy, dobrovolníky až po spolupracující městské části a další neziskové organizace.

 

Je mnoho důvodů, proč se stát vedoucím terénního programu pro lidi bez domova. Tohle je jen pár z nich. Je to nejen profesionálně obohacující, ale také osobně naplňující zkušenost.

 

Jste to Vy?

 

Více informací se dozvíte na našem webu:

https://www.nadeje.cz/_/volnaMista/index?pobocka=4&id=789#m789

 

Pracovní příležitost vedoucí


Méně...
 
Příběh Vítka z denního centra pro mladé lidi bez domova

Příběh Vítka z denního centra pro mladé lidi bez domova

11.03.24

Vítek (23 let) přišel poprvé v lednu v roce 2022. Musel odejít z bytu své matky, protože tam byli také jeho mladší sourozenci...


Více...
 
Příběh Vítka z denního centra pro mladé lidi bez domova

Vítek (23 let) přišel poprvé v lednu v roce 2022. Musel odejít z bytu své matky, protože tam byli také jeho mladší sourozenci. Pro ně všechny už tam nebylo místo. V jeho odchodu také sehrály roli drogy, které vyzkoušel kvůli zvědavosti a také kvůli společnosti, ve které se pohyboval. Začal přespávat na noclehárnách a plánoval, co dál. Lákala ho práce v zahraničí a vyzkoušel si několik prací v různých zemích Evropy. Měl bohužel problémy s vyplácením od svých zaměstnavatelů. Po těchto zkušenostech se rozhodl zůstat v Praze. Díky užívání drog, a mnohdy až cynickému přístupu k životu, pro něj ale nebylo lehké si zaměstnání udržet.

 

Do našeho denního centra dochází Vítek pravidelně a spolupracuje s našimi pracovníky. Rozhodl se, že takto nechce ve svém životě pokračovat a začal docházet na psychoterapii. Našel si dlouhodobější brigádu, kterou se mu daří už pár měsíců udržet. V současné době je ubytován ve sdíleném bytě v rámci projektu Housing Youth.

 

Vítkova cesta životem byla od dětského věku velmi spletitá a nelehká, a o to víc mu přejeme, aby našel ve svém životě pevné místo a aby se mu dařilo ve všech směrech.


Méně...
 
Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen

08.03.24

Dnes, na Mezinárodní den žen, posíláme naše myšlenky a podporu všem ženám, které čelí jedné z nejtěžších výzev – životu bez domova...


Více...
 
Mezinárodní den žen

Dnes, na Mezinárodní den žen, posíláme naše myšlenky a podporu všem ženám, které čelí jedné z nejtěžších výzev – životu bez domova.

 

Tyto odvážné duše každý den prokazují neuvěřitelnou sílu a odolnost, čelí překážkám, které si mnozí z nás nemohou ani představit. Dnes si připomínáme, že empatie, podpora a lidskost jsou klíčové pro budování lepšího světa pro všechny. Pojďme ukázat solidaritu a přispět, jak můžeme, ať už je to darování času, zdrojů nebo prostě šířením povědomí o bezdomovectví. Všechny ženy si zaslouží důstojnost, bezpečí a šanci na lepší život. Dnes oslavujeme odvahu a sílu žen bez domova a připomínáme si, že každý z nás může přispět k pozitivní změně.

 

https://www.darujme.cz/projekt/1060

 

Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy ve Vršovicích


Méně...
 
Odkud přišli lidé, kteří u nás vyhledali pomoc?

Odkud přišli lidé, kteří u nás vyhledali pomoc?

Seriál "Čísla NADĚJE"

07.03.24

V roce 2023 přišlo 694 nových lidí, kteří se ocitli bez domova a hledali u nás pomoc (to jsou skoro dva noví lidé denně). V osmém díle seriálu Čísla NADĚJE se podívejte na to, odkud přichází...


Více...
 
Odkud přišli lidé, kteří u nás vyhledali pomoc?

V roce 2023 přišlo 694 nových lidí, kteří se ocitli bez domova a hledali u nás pomoc (to jsou skoro dva noví lidé denně). V osmém díle seriálu Čísla NADĚJE se podívejte na to, odkud přichází.

 

Nejvíce z nich přichází přímo „z ulice“. Ne vždy tito lidé okamžité žádají ubytování, mohou přijít do denního centra třeba kvůli jídlu, sprše, ošetření nebo potřebují poradit, kde a jak požádat o nějakou finanční podporu (nejčastěji o dávky pomoci v hmotné nouzi). Nově příchozí ale také evidujeme v našich azylových domech. Tito lidé nikdy před tím nenavštívili žádné z našich denních center nebo noclehárnu a rovnou přijdou s poptávkou po bydlení. Vzhledem k pořadníkům ale ne vždy můžeme vyhovět hned.

 

Také po odchodu z institucí jako je například dětský domov nebo věznice se mohou lidé ocitnout bez stabilního bydlení. Nemají dostatek podpůrných sítí (nemají rodinu nebo se s ní dlouhodobě nestýkají), nemají dost finančních prostředků a potýkají se s problémy při hledání zaměstnání. V případě propuštění z výkonu trestu mohou chybět programy pro reintegraci do společnosti. I tyto faktory mohou vést k tomu, že se ocitnou na ulici bez přístřeší. Naštěstí, jak je vidět v našem grafu, se v našich službách jednalo pouze o jednotky případů.

 

V příštím díle Čísel NADĚJE se zaměříme na hlavní důvody bezdomovectví.

 

Graf odkud přicházejí lidé žádajíci pomoc


Méně...
 
Filmový klub a Job klub v azylovém domě pro ženy

Filmový klub a Job klub v azylovém domě pro ženy

05.03.24

Nejen sociální práci a ubytování poskytujeme v azylovém domě pro ženy ve Vršovicích. Snažíme se tady nabízet i jakýsi „nadstandard“...


Více...
 
Filmový klub a Job klub v azylovém domě pro ženy

Nejen sociální práci a ubytování poskytujeme v azylovém domě pro ženy ve Vršovicích. Snažíme se tady nabízet i jakýsi „nadstandard“, který mohou zde ubytované ženy využít ve svém volném čase.

 

Aby naše služba nebyla jen samá povinnost, nově jsme zavedly filmový klub. Ten je příjemným zpestřením volných dnů, které se občas můžou stát ponurými. Kdo by neměl rád podívat se na příjemnou komedii nebo romantiku na základě které, alespoň na chvilku, zapomene na všednodenní starosti?

 

Další novinkou v našem azylovém domě je „job klub“. Hledání práce může být frustrující a demotivující, obzvláště pro ty, kteří se potýkají s bezdomovectvím. Náš job klub si klade za cíl nabízet prostředí, kde se ženy mohou setkávat s ostatními v podobné situaci, sdílet své zkušenosti a získat jakousi emoční podporu při hledání nové práce. Ne každý se na danou práci hodí, velkou roli může například hrát i zdravotní omezení. Z těchto důvodů se naše sociální pracovnice Klára a Lucka rozhodly vést pravidelný Job klub, který naše klientky provede celým procesem od hledání práce až po případný nástup do nového zaměstnání.

 

“Myslíme si, že edukace našich klientek v oblasti hledání, získání a udržení zaměstnání je nezbytná. Některé mají v této oblasti nedostatečné dovednosti a znalosti, což se promítá do skutečnosti, že jsou dlouhodobě nezaměstnané nebo práci pro její nestabilitu střídají, protože se jim adekvátní nedaří nalézt. Na job klubu klientky naučíme, jak napsat dobrý životopis, motivační dopis nebo jak se prezentovat na pohovoru a jak případně hovořit o svém zdravotním omezení. Většina klientek potřebuje také edukaci o typech pracovních smluv. Představa o job klubu v azylovém domě je interaktivní - namísto monotónních přednášek jsou pro klientky v plánu diskuze a nácviky“, dodává Klára Čiháková.

 

Text a foto: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy


Méně...