Nedašov

 
 
 
Beseda s PhDr. Alešem Naňákem na téma "povodeň roku 1919"

Beseda s PhDr. Alešem Naňákem na téma "povodeň roku 1919"

16.03.18

„Jako malý kluk jsem rád poslouchal vyprávění starších lidí, zvláště svého dědečka. Jeho slova v mé mysli vyvolávala


Více...
 
Beseda s PhDr. Alešem Naňákem na téma "povodeň roku 1919"

„Jako malý kluk jsem rád poslouchal vyprávění starších lidí, zvláště svého dědečka. Jeho slova v mé mysli vyvolávala fantastické obrazy, podněcovala ji k různým otázkám a zasévala ve mně semínko lásky k rodnému kraji a jeho historii. Vzpomínám si, že mi jednou, jako malému klukovi, vyprávěl o veliké povodni, která se prohnala dědinou.“ Těmito milými slovy začala beseda s PhDr. Alešem Naňákem. Hlavním tématem besedy byla ona zmiňovaná povodeň. Nešťastná událost se odehrála jednoho červencového dne roku 1919. Obrázky zkázy, které na nás z plátna hleděly, zápisy pamětníků z kronik a volání o pomoc v tehdejším tisku snad předčily i fantazii malého kluka. Velká voda se přehnala nejen Závrším, ale prakticky celým koutem Valašska až po Uherské Hradiště a ještě dále. Ušetřeni nebyli ani sousedé ze Slovenské strany. Příroda a lidé se ale nevzdávají a nevzdali se ani tenkrát. Dokladem toho jsou památky, které stály a stále stojí a jsou připomínkou a mementem dění minulých. Poutavé vyprávění podpořené video projekcí nás tolik zaujalo, že nebýt hladových strávníků, dobývajících se do jídelny, snad bychom tam seděli dosud.    


Méně...
 
Fašanky

Fašanky

13.02.18

Rok se s rokem sešel a opět je zde fašank. Průvody nejrůznějších masek zastavují dopravu na valašských silnicích a navštěvují


Více...
 
Fašanky

Rok se s rokem sešel a opět je zde fašank. Průvody nejrůznějších masek zastavují dopravu na valašských silnicích a navštěvují každičký dům ve vesnici. Neobešly ani naše domky a jejich obyvatele. Letos jsme k fašankovému veselí přizvali klienty DSS Návojná, kteří nás mile překvapili divadelním výstupem o původu fašanku a jeho zvycích. Touto cestou bychom jim chtěli poděkovat za příjemné, zábavné i poučné odpoledne. Nahlédněte do fotogalerie.


Méně...
 
Že by tradice?

Že by tradice?

10.11.17

Dne 9. 11. 2017 se v Naději Nedašov uskutečnil koncert Andrey Frašové. Tentokrát svou hrou na saxofon, příčnou flétnu a zpěvem


Více...
 
Že by tradice?

Dne 9. 11. 2017 se v našem domově uskutečnil koncert Andrey Frašové. Tentokrát svou hrou na saxofon, příčnou flétnu a zpěvem nepotěšila jenom nás, ale i návštěvníky z DSS Návojná a DZR Loučka. Zazněly písně skupiny Beatles, ABBA i osvědčené evergreeny Jaroslava Ježka či divadla Semafor. Na závěr se s námi umělkyně loučila slovy: „Do příště si pro vás připravím muzikálové, filmové a pohádkové písně, tedy pokud budete mít zájem.“ Zájem máme a nejen to, už máme i seznam písní, které si příště chceme poslechnout. Tak se zdá, že z jednoho příjemného setkání loňského roku, kdy nás paní Frašová navštívila poprvé, se stává milá tradice.

Více ve fotogalerii.     


Méně...
 
Za krásami Valašska

Za krásami Valašska

10.10.17

Mezi deštivými dny prvního říjnového týdne se našel jeden hezký a prosluněný.


Více...
 
Za krásami Valašska

Mezi deštivými dny prvního říjnového týdne se našel jeden hezký a prosluněný.

 

Byl to 4. říjen, kdy jsme společně se Stacionářem a obyvateli z Brumova vyrazili na výlet do Rožnova pod Radhoštěm. V programu výletu byla mše sv. v kostele Všech svatých v Rožnově a prohlídka Valašského muzea v přírodě, kde jsme si připomněli bydlení a řemesla konce 19. a začátku 20. století. Z našeho zařízení jelo 8 obyvatel; zvládli to bez problémů i s hůlkami. Všichni byli z výletu nadšeni a už se těší na příští podobnou akci.


Méně...
 
Podpořila nás Nadace ČEZ

Podpořila nás Nadace ČEZ

19.09.17

Díky finanční spoluúčasti Nadace ČEZ ve výši 140 tisíc korun se nám v červnu letošního roku podařilo zrekonstruovat 2 koupelny v


Více...
 
Podpořila nás Nadace ČEZ

Díky finanční spoluúčasti Nadace ČEZ ve výši 140 tisíc korun se nám v červnu letošního roku podařilo zrekonstruovat 2 koupelny v horním patře domu č. 3 a posunout se zase o kousek dál v odstraňování bariér, se kterými pomalu, ale vytrvale, bojujeme. Usilujeme o to, aby se naši klienti cítili dobře a bezpečně, každý centimetr prostoru účelně využíváme.

 

 

Děkujeme všem dárcům, kteří nám v posledních pěti letech v uskutečňování těchto bezbariérově orientovaných projektů, pomáhali. 


Méně...
 
Zpíváme s Dúbravankou

Zpíváme s Dúbravankou

23.08.17

Ve čtvrtek 17. 8. 2017 jsme prožili příjemné odpoledne, plné sluníčka a písniček. Byli jsme potěšeni, že můžeme z bezprostřední


Více...
 
Zpíváme s Dúbravankou

Ve čtvrtek 17. 8. 2017 jsme prožili příjemné odpoledne, plné sluníčka a písniček. Byli jsme potěšeni, že můžeme z bezprostřední blízkosti poslouchat dechovou kapelu DÚBRAVANKU, zpívat s ní, nebo tancovat při písničkách, které zněly tak říkajíc od podlahy. Přestože jsme dohromady vytvořili početné společenství, naše nově postavená pergola nás všechny objala a poskytla nám dobrý úkryt před stále ještě silnými, slunečními paprsky. Za toto povzbudivé odpoledne chceme všem 12 členům Dúbravanky, jež nám hráli bez nároku na honorář, srdečně poděkovat.

 

Více o tomto odpoledni a stavění nové pergoly můžete vidět zde.


Méně...