penzion Brno
Pomáhejte s námi

Darem ze závěti

Každý může během svého života učinit rozhodnutí, kdo a co po něm bude dědit. Pokud člověk nemá dědice a nezanechá po sobě závěť, dědí po něm stát. Ten poté takto nabytý majetek prodává ve veřejných dražbách.

 

Závěť umožňuje předejít nejasnostem a sporům o dědictví, umožňuje jasně určit, komu má majetek z pozůstalosti připadnout.

 

Zároveň je možné majetek použít na dobrou věc a zanechat po sobě dar v podobě pomoci např. neziskové organizaci, které si člověk váží. V jiných zemích je to běžný způsob podpory, u nás se rozvíjí v posledních letech.

 

Darování ze závěti není záležitostí bohatých lidí.

I malá částka znamená pro neziskovou organizaci velkou pomoc.

 

Pokud se rozhodnete takto pomoci prostřednictvím NADĚJE, budeme Vám velmi vděčni.

Uvažujete-li o sepsání závěti ve prospěch NADĚJE, kontaktujte Martinu Hradeckou, která Vám ráda poskytne potřebné informace a podporu.

 

Martina Hradecká

hlavní ekonom NADĚJE

m.hradecka@nadeje.cz

+420 222 521 110

 

 

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 

Co mohu darovat?

Na dobročinné účely můžete odkázat celý majetek nebo pouze jeho část. Odkázat lze movitý i nemovitý majetek (dům, auto, umělecká díla, autorská práva, pojistku nebo peníze). Legislativa týkající se závěti je poměrně složitá, takže se vyplácí poradit se s notářem, abyste měli jistotu, že s vaším majetkem bude nakládáno tak, jak byste si přáli.

 

Co se s mým darem stane?

Pokud máte konkrétní přání ohledně využití vašeho daru, budeme ho samozřejmě respektovat. Nejjednodušší cestou je se o všem předem domluvit. Prosíme, využijte výše uvedený kontakt.

 

Jak sepsat závěť?

Sepsání závěti je relativně jednoduchý úkon. Přesto je vždy dobré poradit se s notářem. O sepsání závěti můžete požádat kterékoliv notáře.

Přejít na seznam notářů působících v ČR

 

Kolik stojí sepsání závěti u notáře?

Notáři za sepsání závěti a uložení v Centrální evidenci závětí zaplatíte 1 800,- Kč bez DPH (nezávisle na hodnotě majetku). V evidenci může notář zaevidovat i závěť, kterou mu přinesete a kterou jste sepsali buď vlastnoručně nebo za přítomnosti tří svědků. Za tuto úschovu a evidenci zaplatíte notáři 1 100,- Kč bez DPH.

 

Lze již uloženou závěť změnit?

Ano, to je běžná praxe. Závěť lze bez omezení doplňovat a měnit.